Pracující Češi už mají důchodců plné zuby. Vyděláváme na ně a ještě berou víc peněz než my v práci. Musí nastat změna

Někteří lidé už se začínají pozastavovat nad tím, jak vysoké důchody dostávají dnešní penzisté.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V roce 2023 se penzisté těšili kvůli inflaci rovnou ze tří valorizací. O když neustálé zdražování zasáhlo všechny skupiny obyvatel, ostatním se třikrát v roce příjem nezvyšoval, jak jsme už dříve psali na Událostech247. I proto řada lidí uvítala, že loňská mimořádná valorizace probíhala za jiných podmínek. Vláda tehdy schválila, že průměrný měsíční důchod od června vzroste o 760 korun místo o původních 1 770 korun.

Důchod je nejen pro seniory palčivým tématem

Psali jsme také, že od letošního ledna se důchody navýšily o 360 korun měsíčně. To už zdaleka není tolik, kolik mnozí důchodci očekávali a na co byli zvyklí. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. To, jak ohledně změny valorizací rozhodla, nedávno potvrdil Ústavní soud a senioři své peníze už definitivě zpátky nedostanou. I přesto má velká část z nich stále mnohem větší měsíční příjmy, než někteří pracující lidé.

Víme, o kolik se vám v roce 2024 zvýší důchod. Chcete to vědět?

Na problém upozorňují také odborníci. „Máme dnes asi nejbohatší důchodce za celou historii ČR. Náhradový poměr, tedy průměrný důchod oproti průměrnému výdělku vzrostl na 48 procent. Ve srovnání s pracujícími si dnes stojí skvěle,“ uvedl už dříve pro Události247 ekonom Vít Hradil. I když tedy spousta českých seniorů s penězi občas válčí, dlouhodobě se životní úroveň starší české generace zlepšuje, jak zjistil web Porovnej24.

Někteří vydělávají víc než běžný člověk za půl roku

Že na tom čeští důchodci nejsou vůbec špatně, ukázala také analýza francouzské společnosti Natixis, která pravidelně sestavuje tzv. Global Retirement Index (globální důchodový index). Ukázalo se, že  Česká republika byla pro rok 2022 v žebříčku 150 zemí na desátém místě. „Přijde mi docela nefér, když mladší generace musí výrazně přeplácet současné důchodce, když samy budou pobírat výrazně méně a ještě odcházet později do důchodu. Nemluvě o obřím dluhu, který budou muset splácet,“ napsal v internetové diskusi na toto téma podnikatel a investor Jaroslav Šura.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výše důchodů v Česku jsou velice diskutovaným tématem napříč celou společností

V roce 2023 činil nejvyšší vyplácený starobní důchod 241 725 korun. Nejnižší pak byl jen 43 korun. Jde o údaje, které zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím. Podala ji nejmenovaná osoba v březnu 2023 a jde tedy o údaje za leden 2023. „No to by mě zajímalo, co ten šťastlivec měl za práci, že si má měsíčně tolik, co já vydělám za necelý rok. To snad musel být nějaký politik,“ říká k tomu pan Jaromír.

Je podle vás důchodový systém v Česku spravedlivý? Váš názor nám můžete zanechat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články