Vajíčka jsou jednou z potravin, která výrazně v posledních měsících zdražila. Důvodů je několik, budoucnost je navíc velmi nepříznivá.
V Česku se letos výrazně omezí chovy drůbeže, upozorňuje web ČT24. Až pětinu chovatelů k tomu vedou hlavně vysoké náklady, dále také nízké výkupní ceny. K rozhodnutí řadu z nich žene i panující nejistota. „Co se týká okruhu dalších tří let – omezit své chovy zamýšlí necelých třicet procent chovatelů drůbeže, a dokonce necelých deset procent se chystá úplně skončit,“ uvedla mluvčí Agrární komory Barbora Pánková pro server ČT24. Někteří hodlají chovy omezit hlavně od roku 2027, kdy začne platit zákaz klecových chovů.
Někteří drůbežáři se rozhodli investovat
„Z vlastního rozpočtu jsme museli dát 45 milionů. Je to částka, kterou jsme na účtu neměli, takže jsme si museli vzít úvěr,“ vysvětlil situaci firmy v Kosičkách pro ČT24 její ředitel Jan Pozdílek. Celkem společnost do stavby nové haly kvůli konci klecových chovů investovala 60 milionů korun. Přesto bude Česko kvůli snižování produkce v budoucnu v oblasti vajec čím dál méně soběstačné. Tajemnice Agrární komory a předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá předpokládá snížení soběstačnosti o jednotky až desítky procent.
Drůbežáři mají pro snižování chovů silné argumenty. Hlavní roli hrají zmiňované energie. „Platíme asi o čtyři sta procent více než na začátku roku 2022, takže ten nárůst je tam enormní. Cena za výrobu vajíček byla někde kolem dvou korun, dnes je to určitě přes tři koruny. Cena výkupu vajíček jde teď hodně dolů, a to až pod výrobní náklady,“ vysvětlil Pozdílek z firmy v Kosičkách pro web ČT24. Negativně do celé situace zasáhla také ptačí chřipka, která postihla i velké české chovy.
Konec zákazu venkovního chovu drůbeže
Státní veterinární správa své prosincové rozhodnutí o zákazu venkovního chovu drůbeže zrušila až na začátku března, píše web Novinky. Pokud se něco nezmění a chovatelé budou i v budoucnu nadále snižovat počty chovů, není vyloučen nedostatek vajec v Česku. Minimálně těch domácích. Vliv to bude mít i na cenu. Již nyní patří tuzemsko v rámci zdražování vajec na špici. Meziročně se v lednu jejich cena zvýšila o 85 procent, což je nejvíce z celé Evropské unie. V rámci sedmadvacítky je průměr 30 procent, píše web iRozhlas.
Aktuálně je balení o deseti kusech průměrně dražší o 24 korun než před rokem, píše web ČT24. Poptávka kvůli blížícím se Velikonocím přesto roste. Obchodní řetězce lákají v tomto období na své akce. Balení třiceti kusů se dá proto koupit i za stovku, uvádí web ČT24. Velká část z nich pochází ze zahraničí. Za prosinec se do tuzemska dovezlo 46 milionů kusů vajec, protože je stejně jako před Velikonocemi zvýšená poptávka, v ostatních měsících jde zhruba o 25 milionů kusů vajec, píše server Vitalia.