Vajíčka zdražují takovým způsobem, že si je za chvíli bude moct dovolit málokdo. Bude snad klíčová potravina výsadou bohatých?

Míchaná vajíčka či volské oko se možná v budoucnu stanou luxusním pokrmem, který si jen tak někdo nekoupí. Důvodem je rostoucí cena vajec.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Vejce patří mezi hojně využívanou surovinu mnoha Čechů. Jak ostatně loni psal web Aktuálně, průměrný Čech jich za rok zkonzumuje 263. V poslední době ale vajíčka výrazně zdražují. A pokud by tento trend pokračoval stejným tempem jako dosud, může dojít k situaci, že si je v takovém množství, v jakém jsou lidé v dnešní době zvyklí, bude moci dovolit jen málokdo.

Vajíčka zdražují nehledě na snížení DPH

O rostoucí ceně vajec se mluví již delší dobu. Například web iDnes psal loni na jaře o tom, že v Česku tato surovina meziročně zdražila o 85 procent, což bylo nejvíc ze všech států Evropy. Mnozí pak doufali, že alespoň k částečnému poklesu cen dojde od letošního roku. Vláda totiž o 3 procenta snížila daň z přidané hodnoty (DPH) na potraviny, což se zdálo být příslibem poklesu finálních cen potravin. Minimálně u vajec tomu tak ale nebylo.

V obchodech náhle extrémně zdražuje potravina, kterou používá každý z nás. Rychle si udělejte zásoby, moc času vám už nezbývá

Jak na začátku roku psaly Události247, cena vajec se od ledna opět nepatrně zvýšila. V supermarketech byly k vidění ceny okolo 45 či dokonce 72 korun za 10kusové balení, což jsou skutečně vysoké částky. Od té doby se situace sice o trochu zlepšila. Jak píše web Kupi, v akcích se aktuálně vajíčka dají sehnat i za cenu okolo 2,40 až 4,50 koruny za kus v závislosti na jejich velikosti či způsobu chovu slepic. Stále však platí, že dlouhodobým trendem je jejich zdražování.

Růst cen ovlivňuje mnoho faktorů

Jak dále uvádí server Kupi, za posledních 10 let vajíčka zdražila o 35 procent. Vliv na to přitom měla celá řada okolností. Chovatelé slepic se v poslední době museli potýkat například s razantním zvýšením nákladů na energie způsobeným energetickou krizí. K tomu zdražila také doprava, krmiva a další nezbytné náklady. To ale není všechno.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Na růst cen vajec má vliv mnoho faktorů

Podíl na celé věci má také postupné omezování klecového chovu slepic. Jak píše web iDnes, zcela zakázán má být tento způsob chovu od roku 2027, již nyní na něj však mnozí chovatelé začínají přecházet. Nákladnější podmínky na chov s sebou pak nevyhnutelně přináší také zdražení vajec. Lze tak očekávat, že ceny českých vajíček v nadcházejících letech stále porostou.

Pozorujete v posledních letech rostoucí cenu vajec? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články