Válka na Ukrajině už má na svědomí mnoho nevinných obětí. Nejvíce lidí zemřelo na východě země, a to i kvůli ukrajinským útokům.
Několik civilistů přišlo o život při nedávných dělostřeleckých útocích na města Doněck a Lysyčansk, informuje web Čas. Podle tamních úřadů, které po loňské anexi ovládají ruské síly, čtyři lidé zemřeli v Doněcku, kde ukrajinské dělostřelectvo zasáhlo parkoviště, píše server Čas. Další tři osoby přišly o život při zásahu autobusové zastávky v Lysyčansku. Město se nachází v Luhanské oblasti zhruba 120 kilometrů od Doněcka. Web Čas upozorňuje, že informace není možné nezávisle ověřit, protože oblast ovládají proruští separatisté.
Doněck je blízko fronty
I proto může být prohlášení ruské strany pravdou a palba ukrajinské armády mohla oblast zasáhnout. Ruská armáda se zaměřuje několik měsíců na oblast kolem města Bachmut. Aktuálně se tam ruským silám podařilo postoupit. Rusové měli ovládnout západní břeh řeky Bachmutky, informuje ČTK. Informaci přinesla britská vojenská rozvědka, která podává pravidelná hlášení na sociální síti Twitter. Úspěch Ruska u Bachmutu připouští i Kyjev.
„Rusko má na některých místech taktický úspěch“, cituje ČTK mluvčího východních sil Serhije Čerevatyje. Zároveň ale podle něj za to Moskva „platí vysokou cenu“. „Situace je těžká, nepřítel soustředí maximální úsilí, aby Bachmut ovládnul. … Podnikáme všechny kroky s cílem, aby nepřítel neprolomil naši obranu a abychom mu způsobili co nejvyšší škody a ušetřili naše vojáky,“ cituje dále Čerevatyje ČTK. Podle Londýna se Rusům daří posilovat své pozice i díky efektivnímu využívání dělostřelectva.
Ruská armáda začala spolupracovat s Wagnerovci
I to má podle Britů stát za stávajícím postupem ruských sil. ČTK připomíná, že Bachmut se stal v posledních měsících synonymem pro nejtvrdší boje ve válce na Ukrajině. Rusové ho chtějí dobýt za každou cenu. Kyjev se naopak nechce za žádnou cenu tohoto města vzdát. Ukrajinský generální štáb ale ve čtvrtek nepřímo připustil, že ruské jednotky ovládly většinu Bachmutu, informuje ČTK. Západ přitom upozorňuje, že město nemá velkou strategickou důležitost.
Kvůli délce bojů a velkým ztrátám obou stran se ale podle vojenských analytiků dostal Bachmut jiný význam. „Já si myslím, že tady v jistý moment zavládlo politické rozhodnutí z ukrajinské strany, že je to pro ně důležitý symbol. Je to město relativně důležité, protože leží na železnici. Hned za ním dál na západ jsou klíčová města, to je Kramatorsk a Slavjansk,“ vysvětli pro web iRozhlas Tomáš Řepa z Fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany.