Podvodníci se snaží vydělat i na válce. Pokouší se hlavně prodat nekvalitní vojenský materiál

Podle náměstka ministra obrany Tomáše Kopečného pochybné firmy nabízely například ochranné vesty. Kontroly resortu ale podvodům zabránily.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná ČTK, ministerstvo obrany se od začátku ruské invaze na Ukrajinu snaží ukrajinské ambasádě pomáhat s koordinací dodávek vojenského materiálu. Součástí pomoci je také kontrola firem, které vojenský materiál prodávají. Inspekce se zaměřuje nejen na kvalitu zboží, ale prověřuje také, jestli má daná společnost vůbec nabízený materiál k dispozici, doplňuje ČTK. Díky tomu včas odhalila spoustu těch, kteří se na neštěstí na Ukrajině snaží jen vydělat.

Šmejdi jsou všude

„Stejně jako při jiných krizích i v tomto případě se objevilo určité množství šmejdů,“ řekl pro ČTK náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný. Podle něj jde o stejné typy lidí, kteří „před lety prodávali hrnce, v době covidu prodávali roušky a míchali dezinfekce“. V této oblasti ale podvodníci naráží na fakt, že zbrojní průmysl je značně regulovaný, jak dále píše ČTK. Přesto našli skulinu. Zaměřili se na dodávky takzvaných neprůstřelných vest, které nespadají do zbraní ani těžké techniky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zbraně

Ani v tomto zboží podvodníci na ministerstvo nevyzráli. Při dotazu na kvalitu materiálu totiž dodavatel začal s výmluvami, že zboží ještě není v Česku a kvůli dovozu potřebuje platbu předem. Jakmile podvodníci zjistili, že ministerstvo nepřelstí, tak jejich aktivity v tomto směru ustaly. „Za poslední týdny se se šmejdy nesetkávám,“ uvedl pro ČTK Kopečný. Ukrajinská ambasáda si podle náměstka podobné pomoci cení, protože na prověřování nemá kapacitu.

Česko podporuje

Ukrajinské velvyslanectví přitom nakládá s velmi vysokou částkou peněz. Jak informuje server Forbes, lidé a organizace poslali na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze od začátku války už přes 1,1 miliardy korun. Podle velvyslance Jevehena Perebyjnise byla většina peněz využita právě na nákup zbraní a vojenské techniky. Postupem času podle něj výše příspěvků klesá, přesto každý den na účtu přibývá jeden až dva miliony korun, dodává Forbes.

Ukrajinu navíc podporuje v dodávce zbraní i český stát. Podle náměstka Kopečného patří Česko mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu, píše ČTK. Bude to potřeba i nadále, protože Ukrajina podle velvyslance hodlá proti Rusku zvítězit. „Máme statečnou armádu, vojáky, kteří jsou připraveni bojovat a vyhnat ruské agresory, ale potřebujeme to, čím bychom to mohli udělat,“ cituje slova Perebyjnise server Forbes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články