Moskva otevřeně vyzvala ostatní státy, aby se k ní připojili a vytvořili tak protiváhu USA a EU.
Rusko opět vzbuzuje pozornost celého světa svým politickým prohlášením, tentokrát vyzývá k spojenectví proti západním zemím, zejména EU a USA. Vláda v Moskvě se neustále snaží vytvářet silné spojenectví s ostatními zeměmi, které se protiví západním mocnostem. Tento trend je zřejmý zejména v ruské zahraniční politice, kde se Moskva snaží najít společné řešení s ostatními státy, které jsou také pod západním vlivem. Informoval o tom web Yahoo.
Ruský ministr zahraničí: „Musíme spojit síly proti tlaku Západu“
V posledním prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se objevila výzva k vytvoření silného mezinárodního bloku, který by se postavil proti vlivu západních zemí. Lavrov navíc tvrdí, že západní mocnosti se snaží vyvolat konflikt mezi Ruskem a ostatními zeměmi, aby tak oslabili ruskou pozici v mezinárodní politice, informuje Yahoo.
Podle Lavrova by se měly ostatní země spojit s Ruskem, aby tak vytvořili rovnocenný blok v mezinárodním měřítku. Jeho slova přitom nebyla jen prázdnými frázemi, ale v této otázce se také vyjádřil prezident Vladimir Putin, který sdělil, že spojenectví s Ruskem může být pro ostatní země velkým přínosem.
Rusko hrozí eskalací konfliktu na Ukrajině
Putinova snaha o spojenectví není novinkou, delší dobu o ní informuje i zpravodajství Atalayar, stejně jako jeho snaha o omezení vlivu západních zemí v mezinárodní politice. Ruský prezident se snaží najít partnery, kteří by byli ochotni spolupracovat s Ruskem v oblasti politiky i obchodu. V minulosti se to podařilo například s Čínou, která se v posledních letech stala jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů Ruska.
Zdá se však, že Putinova snaha o spojenectví s ostatními zeměmi nebude vždy úspěšná. Spojené státy a některé další západní země odmítají spolupracovat s Ruskem kvůli jeho kontroverzní politice a porušování lidských práv. Navíc je Rusko stále pod nátlakem kvůli svým aktivitám na Ukrajině a údajnému vměšování do voleb v jiných zemích.
Možné důsledky ruské výzvy ke spojenectví
Kromě toho se Rusko stále potýká s ekonomickými sankcemi zavedenými západními zeměmi kvůli anexi Krymu v roce 2014 a podpoře separatistických sil východní Ukrajiny. Tyto sankce způsobily značné ekonomické potíže, ale Putin se snaží situaci zvládnout a hledá nové obchodní partnery v Asii a na Blízkém východě, informuje dále Atalayar.
Otázkou však zůstává, zda Rusko opravdu usiluje o lepší vztahy se západními zeměmi nebo jde pouze o pokus o rozdělení a oslabení jejich společného postavení. Navíc, názorové a kulturní rozdíly mezi Ruskem a západními zeměmi jsou stále velmi výrazné a jejich překonání bude vyžadovat značné úsilí a dialog.