Vláda je nucena kvůli neudržitelnosti řešit, kde se vezmou peníze v příštích letech na důchody. Padají i velmi kontroverzní návrhy.
Alimenty na rodiče. Tak by se mohl nazvat nový nápad ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Ne všechna odpovědnost leží na státu,“ cituje slova šéfa resortu web Zdravé zprávy. Podle Jurečky by tedy děti měly mít určitý díl odpovědnosti za své nesoběstačné rodiče a podílet se na jejich zajištění společně se státem. Přestože to zní pro mnohé jako nemilý vtip, vláda nehodlá otálet. Ministr si sice uvědomuje, že jde o nepopulární opatření. Podle něj musí potomci hradit náklady a zapojit se do podpory stárnoucí generace.
Do dvou let hotovo
„I toto chci, abychom dokázali do legislativy do roku 2025 dostat,“ cituje Jurečku web Zdravé zprávy. V té souvislosti se šéf resortu odvolal i na stávající znění občanského zákoníku, ve kterém je uvedeno, že dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu. Proto podle Jurečky mají i děti vůči svým rodičům v důchodu alimentační povinnost, dodává web Zdravé zprávy. Je zřejmé, že kabinet Petra Fialy se rozhodl snížit výdaje státu. Bude přicházet stále více návrhů, které se budou snažit zodpovědnost přenášet na samotné občany.
Někteří s tím souhlasí. Například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek Jurečkův návrh vítá. „Zajistit rodičům v seniorském věku slušnou životní úroveň je nejen morální, ale i zákonná povinnost. A měla by být důsledně vymáhána,“ napsal na sociální síti Twitter. Mnoho lidí nicméně upozorňuje na úskalí. „O rodiče bychom se měli starat, když se starali oni o nás. Ale…jak to má udělat matka samoživitelka? Nebo nízkopříjmová rodina, která si sotva dovolí platit jeden kroužek pro dítě?“ napsal v komentářích na webu Seznam Jiří Ohnheiser.
Stát nemusí zasahovat do všeho
Pravdou je, že v rodinách, kde jsou dobré vztahy, je zcela automatické, že se o sebe navzájem členové starají, a tak často děti pečují o své staré rodiče. Otázkou je, jestli je zcela nezbytné, aby to nařizoval stát. Bude také zajímavé sledovat, jak vláda přistoupí k těm seniorům, kteří jsou bezdětní. Dá se ale předpokládat, že návrh v nějaké podobě bude zřejmě platit. Je však jasné, že takový nápad vlády by přiměl důchodce se již nestrachovat o své příjmy, v případě, že by všechny jejich životní náklady hradili jejich potomci.
V rámci důchodové reformy hodlá vláda podle webu Seznam Zprávy představit novou podmínku k získání nároku na starobní důchod. Pevně stanovenou hranici na 65 letech má nahradit princip 21,5 let průměrně strávených v důchodu. V praxi to má vypadat tak, že lidé narození v roce 1980 by odcházeli do penze v 67 letech a ročníky 1989 v 68 letech, uvádí Seznam zprávy. Hranice se bude měnit v závislosti na datech o předpokládaném dožití.