Zjistilo se: Některé ročníky nedostanou od státu žádný důchod. Vše se odvíjí od data narození

Růst penzí se bude i nadále zpomalovat, věk odchodu do důchodu bude naopak růst. Někteří Češi tak mohou mít reálnou obavu, že se své vysněné penze ani nedočkají.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Důchodový systém v Česku v poslední době prochází velkými změnami. V rámci konsolidace veřejných financí vláda zavedla celou řadu opatření. Patří mezi ně změna valorizačního mechanismu, zpřísnění podmínek pro odchod do předčasné penze či úprava věku odchodu do důchodu, o čemž psaly Události247. I přes tyto reformy ale situace budoucích důchodců nevypadá příliš růžově. A je možné, že mnozí z nich žádný velký důchod ani nedostanou.

Příští rok se důchod zvýší, ale ne příliš

Jak informovaly Události247, v lednu příštího roku by měly penze díky valorizaci vzrůst o průměrných 433 korun. Toto pravidelné navyšování se však oproti dřívějšku zpomaluje. Namísto růstu o inflaci a polovinu reálných mezd se důchod Čechům nově zvyšuje jen o inflaci a třetinu reálných mezd, připomíná znění novely zákona web Novinky.

Zjistilo se, o kolik stát českým seniorům zvýší důchod. Lidé jsou překvapeni

To ale podle všeho nestačí. Vláda totiž chystá další omezení růstu penzí. Jak píše server Echo24, v nadcházejících 10 letech by se měl postupně růst důchodu nových penzistů zpomalovat. Dohromady by tak oproti současnému nastavení mohli přijít i o tisíce korun ročně.  

Budoucí senioři se důchodu sotva dočkají

Vedle zpomalení růstu penzí jsou zde však i další, závažnější faktory. Web Seznam Médium upozorňuje na fakt, že kvůli přibývání lidí v důchodovém věku a klesající porodnosti se rychle snižuje poměr mezi důchodci a pracujícími. Zhruba za 16 let bychom se tak mohli dostat do situace, kdy budou na 1 seniora vydělávat jen 2 pracující Češi. Pokud by stát nechtěl narazit na dluhovou brzdu, musel by výdaje na penze výrazně snížit. Tím by ale mohlo dojít k situaci, že by mnozí lidé žádný důchod nedostali, případně by byl jen velmi nízký.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Budoucí senioři dost možná budou pobírat nižší důchod, než by čekali

A aby toho nebylo málo, výrazně posouvat se bude také věková hranice odchodu do penze. Ta se má na základě průměrné délky dožití flexibilně upravovat tak, aby Češi pobírali důchod 21,5 roku. Dnešní čtyřicátníci tak nejspíš do penze budou moci odejít v 68 letech, vyplývá z odhadů, o nichž píše web Seznam Zprávy.

Lidé, kterým je dnes kolem 20 let, pak dost možná s prací skončí až v 70 letech, dodává server Novinky. Vše se zkrátka odvíjí od data narození. Ti, kteří jsou ještě mladší, by se tak podle těchto pravidel penze pomalu ani nemuseli dočkat a žádný důchod by jednoduše nedostali. Mnohým tak nezbyde, než se na stáří finančně zajistit sami a na stát raději příliš nespoléhat.

Co si o změnách v důchodovém systému myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články