Řidiči se díky nové mobilní aplikaci udávají navzájem

Různé aplikace, které lidem ulehčují život, jsou na vzestupu a stávají se velmi oblíbenými. Někdy ale mohou nejnovější technologie některým lidem škodit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web AutoŽivě píše, že lidé jsou na silnicích běžně svědky chování řidičů, které není v mezích zákona. Ať už jde o jízdu na červenou, nedání přednosti v jízdě či překročení povolené rychlosti. Policie nemůže hlídat vše, a tak mnoho takových situací zůstane bez potrestání. To se ale některým lidem evidentně nelíbí, a proto se snaží využít svého nadání v informačních technologiích proti ostatním lidem.

Novinka mnohé nepotěší

Brit Elksiy Afonin vymyslel aplikaci, která má za cíl zaznamenat pachatele přestupků přímo na silnicích, píše web Transportxtra. Určena je především těm, kteří mají tendenci na ostatní poukazovat. Díky aplikaci, kterou ovládají sami řidiči, se totiž lidé udávají navzájem. Fungování je přitom velmi jednoduché. Mobilní telefon, ve kterém je aplikace stažena, řidič umístí k čelnímu sklu vozu podobně jako třeba palubní kameru. Objektiv fotoaparátu se tedy zamíří dopředu a může být kdykoli využit pro pořízení důkazů.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Někteří lidé si s přestupky hlavu nelámou, pokud v blízkosti nevidí žádné policejní hlídky

Jakmile řidič zahájí jízdu, stačí, když jen pozoruje ostatní motoristy kolem sebe. V momentě, kdy má pocit, že někdo překračuje zákon, zmáčkne tlačítko na displeji. Tím dojde ke spuštění nahrávání, aniž by kvůli tomu řidič čelil pokutě. Jak totiž upozorňuje web AutoŽivě, tím, že je telefon umístěn na držáku, se na tyto situace nevztahuje zákaz používání telefonu za jízdy.

Poté, co řidič vše nahraje a uloží, záznam z přestupku se odešle na kompetentní místa. Systém tak lze použít i k předložení důkazů policii, uvedl Elksiy Afonin pro web Transportxtra. Britové tedy mají evidentně velkou smůlu a řidiči si zde budou muset dávat obzvlášť pozor. Dohled nad pořádkem na silnicích už má totiž nyní na ostrovech téměř každý.

Nezastavitelný vývoj

Nejen běžní lidé, ale i policisté nicméně využívají nejmodernější technologie čím dál více. Jak Události247 psaly v březnu, muži zákona začínají používat také umělou inteligenci. Australská společnost Acusensu nyní dává dohromady kamerový systém, který bude schopný automaticky rozpoznat řidiče jedoucí pod vlivem alkoholu nebo drog. Dokáže to díky tomu, že se pomocí simulátorů naučí rozpoznat chování střízlivého řidiče od toho, který zakázané látky požil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku platí na rozdíl od jiných evropských států nulová tolerance alkoholu a řidič proto nesmí nadýchat nic

V tomto případě by se rozhodně jednalo o dobrý psoun. Jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek totiž může skončit tragicky a takoví řidiči by na silnicích neměli co dělat. Zprovoznění systému, který by takové motoristy odhaloval, by pomohlo ke snížení nehod, které způsobují nemalé škody a hlavně újmy na zdraví.

Jak pro web Deník uvedl pojistný matematik Petr Jedlička, celkem 14 490 dopravních nehod způsobených v letech 2020 až 2022 alkoholem mělo za následek, 5474 lehkých zranění, 630 těžkých zranění a u 96 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu došlo bohužel také k úmrtí účastníka dopravní nehody“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články