Vláda prolomila mlčení a řekla, komu v budoucnu nebude platit důchod. Tato skupina lidí skončí na ulici

Fialův kabinet postupně vyjevuje další kroky a podrobnosti důchodové reformy. Experti ty dosavadní označují jako nutné, ale ne dostačující pro trvalou udržitelnost systému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O další důležité součásti Jurečkovy penzijní reformy přinesly konkrétní informace České důchody. Jak server uvádí, pro získání starobního důchodu je nyní nutné vedle dosažení důchodového věku doložit minimální dobu důchodového pojištění. V současné době je nutné získat alespoň 35 let pojištění, případně 30 let bez započítání náhradních dob. Avizované snížení na 25 let už není v plánu. Zpřísnění se chystá u také předčasných důchodů.

Neskartovat žádné důkazy o době zaměstnání

Snížení doby pojištění se nakonec neplánuje, potvrdil v článku i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „U tohoto opatření bohužel nedošlo v rámci koalice ke shodě. Připravujeme proto jiný způsob, jak pomoci lidem, kteří objektivně do důchodového věku potřebnou pojištěnou dobu získat nemohli. Zkrátíme dobu „čekání“ na vznik nároku na starobní důchod. Při získání kratší doby pojištění to bude alespoň 15, respektive 20 let,“ uvedl Jurečka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důsledná evidence odpracovaných let je důležitější než kdykoliv dříve

Jak je důležité mít doloženu veškerou dobu všech zaměstnaneckých poměrů se přesvědčila nejen populární Helena Vondráčková. Podobný problém vylíčil Událostem247 Ludvík Kollár. Jeho doklady o práci ve Svazarmu při JZD Odra zmizely těsně po Sametové revoluci. „Já jsem vykonával revize tlakových nádob jako vedlejší činnost. A důkazy nejsou. Stejně jako mě to postihlo řadu kolegů ve stejné pozici!“ Po vládním prolomeném mlčení je tak očividné, že lidem, kteří nemají řádně doložené bývalé práce stát nehodlá vyplácet důchod v plné míře.

Do penze později, než generace rodičů. Užijeme jí ale více let

Jak rovněž Událostem247 připomněl ekonom Vít Hradil, český důchodový systém se už ve čtyřicátých letech sám neufinancuje. Dokonce ani po dosud avizovaných novelách. „Je to opravdu krok patřičným směrem a jistě ne poslední. Udržitelnost systému to ale samo osobě nezajistí.“ Ekonom Štěpán Křeček pro Události247 zdůraznil, že v moderní době se většina z nás důchodu dožívá. „Jde ale o to, jak dlouho pak v důchodu můžeme pobývat, abychom to finančně utáhli.“

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Nezbytnost postupných reformních kroků většinou chápou i samotní senioři

Současných 21,5 roku je podle experta opravdu délka férová ke všem generacím. Karel Staněk léta, která mu zbývají do důchodu, nepočítá. Je mu 58 a je spokojen na pozici manažera rodinné firmy, kterou, jak vysvětlil Událostem247 nehodlá „pustit“. „Je mi jasné, jak je to na tom s poměrem nás pracujících a důchodců. I kdyby to byla jiná vláda, nic nenadělá s tím, že pořád menší podíl lidí aktivně pracuje. Já na státní zajištění stáří rozhodně nespoléhám!“ Ne všichni však mají takové štěstí a lidi bez práce, případně s minimální mzdou mohou bez penze klidně skončit na ulici.

Co si o důchodové reformě myslíte vy? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články