Tenhle podraz si připravila vláda na české důchodce: 1. října 2023 to všechno začne

Zdá se, že změny důchodového systému, které si vláda pro Čechy přichystala, jsou již nevratné. Většinu lidí však novinky příliš nepotěší.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O tom, že vyplácení starobních důchodů v Česku čekají velké novinky, informovaly Události247 již dříve. Řadu měsíců však byly navrhované změny pouze v režimu diskuzí a projednávání. Nyní už ale reforma důchodového systému prošla celým legislativním cyklem. Zdá se tak, že před podrazem, který si na české důchodce vláda v podobě novinek ve vyplácení penzí připravila, již není úniku.

Novelu podepsal i prezident

Tím tak učinil poslední krok k tomu, aby mohl zákon již brzy začít platit. „Protože předloha jako celek jde dle mého názoru správným směrem, rozhodl jsem se pro podpis zákona. Je třeba ocenit vůli a ochotu nastalé problémy důchodového systému řešit,“ cituje vysvětlení českého prezidenta Petra Pavla web České důchody.

Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Mnozí Češi však nejspíš budou mít na novelu jiný názor a nebudou změny vidět tak pozitivně. Dotknou se totiž nejen lidí, jež starobní důchod již pobírají. Příkladem je možnost odchodu do předčasného důchodu. Nově bude možné odejít do dřívější penze maximálně 3 roky před dosažením důchodového věku. Minimální nutná doba zaplaceného sociálního pojištění se pak zvýší ze současných 35 na 40 let, dodává web České důchody.

Změny pro důchodce začnou platit již brzy

Kromě výše zmíněné zvýšení doby pojištění, jehož účinnost zákonodárci odložili o 1 rok, začnou novinky většinově platit již od letošního října, píše web Měšec. Mnohé z nich, zejména pak ty, jež se týkají změněného systému výpočtu valorizací, se pak naplno projeví od příštího roku.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchody jsou pro stát obecně velmi velkým výdajem

Jak upozornily Události247, nově se při každoročním lednovém navýšení penzí bude přidávat pouze o třetinu růstu reálných mezd a o celý růst cen. Od příštího roku by se tak důchody měly českým seniorům zvýšit zhruba na průměrných 20 693 korun, píše web E15. Nárůst, který penze zaznamenají, však oproti letošku bude o více než 400 korun nižší.

Souhlasíte se schválenými změnami důchodového systému? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články