Už nějakou dobu jsou lidé zvyklí, že v rámci Evropské unie využívají své mobilní služby stejně jako v Česku. Když ale vyrazí do jiných zemí, může je vyúčtování překvapit.
Země na celém světě jsou v rámci roamingu rozděleny celkem do tří zón. V rámci Evropské unie jde o Zónu 1, kde od roku 2017 platí pravidlo roam like at home, což znamená, že platba za mobilní služby je stejná jako v domovské zemi, informuje web Peníze. Platí jen jediná výjimka, a to nemožnost neomezených dat. Operátoři mají většinou stanovený určitý strop, nad který poté zákazníci platí jiné sazby. ,,Já si vždy raději kupuji místní SIM kartu,“ říká Jana Hložková Událostem247. V zemích 3. zóny si operátoři účtují přes 300 000 Kč za 1 GB dat.
Ušetřit se dá i jinde
Nejen při dovolené v rámci sedmadvacítky je možné využívat stejných cen jako doma. Zóna 1 se vztahuje také na další státy. Jde o Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Nadále platí také výhodné volání ve Velké Británii, přestože již není součástí EU, uvádí web Peníze. Mnohem dražší však budou mít volání a využívaní dalších mobilních služeb ti, kteří letos vyrazí do jiných států Evropy, do Zóny 2. Jde o země jako Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Švýcarsko, Turecko či mezi Čechy stále oblíbenější Albánii.
,,Loni jsme letěli do Vietnamu, první, co bylo, tak nás hned na letišti známí upozornili, abychom si vypnuli data. Údajně se jedné jejich známé dovolená prodražila tím, že dala čtyři fotky na sociální síť. Musela operátorovi zaplatit 180 tisíc. Od té doby si vždy data hlídám a jsem na jejich wifi. Navíc je úsměvné, jak mají tarify levnější než v Česku,“ dodává Veronika Vašenková pro Události247, která cestuje pravidelně.
Zákazníci operátora Vodafone zaplatí například za odchozí hovor 30,52 korun za minutu, u příchozího hovoru platí sazba 17,81 korun za minutu a cena za SMS je 9,68 koruny. U operátora O2 jsou ceny ještě vyšší. Za odchozí hovor z Turecka lidé zaplatí například 42,35 koruny za minutu, u odchozího 24,20 koruny za minutu a za SMS 12,10 korun. U T-Mobile pak platí ceny 35 korun za minutu odchozího hovoru, 18 korun za minutu příchozího hovoru a jedna textová zpráva vyjde na 9,60 korun.
Data jsou velmi drahá
Mnohem více lidí než sazby za volání zajímají ceny za využívání internetového připojení. To je také tím nejdražším v zahraničí. Například zákazníci T-Mobile zaplatí za megabajt dat 75 korun, píše web Peníze. Web httparchive přitom upozorňuje, že průměrná mobilní webová stránka má velikost 2 MB. Je tak zřejmé, že pokud Čech na dovolené v Zóně 2 použije datové připojení pro vyhledání pár informací, ať už o počasí, jízdním řádu i zajímavostech o místě, může ho to přijít na i na několik tisíc korun.
T-Mobile se tímto přemrštěným ceníkem zákazníky snaží motivovat, aby si před cestou vybrali některý z datových balíčků, uvádí web Peníze. Naprosto nejvyšší ceny však platí v Zóně 3, kam spadá například Jižní Amerika, velká část Afriky či Asie. V těchto zemích si například operátor O2 účtuje za jeden megabajt 300 korun. Na takovou cenu tak vyjde například stažení jednoho emailu. Pokud se někdo odhodlá plnohodnotně surfovat po internetu a využije například 1 GB dat, zaplatí neuvěřitelných 300 tisíc korun.