Loni byly ceny benzínu a nafty velmi turbulentní, v posledních měsících se uklidnily. Přesto představují významnou položku rodinných rozpočtů.
Mnoho motoristů přemýšlí nad tím, jak na pohonných hmotách ušetřit. Nemusí jít jen o snížení spotřeby, ale tankování na levnějších čerpacích stanicích. Web AutoŽivě píše, že ceny paliv se mírně liší i v rámci určitého období. K mírnému zvýšení dochází tradičně před víkendem. Děje se to hlavně před letní sezónou, kdy je všeobecně poptávka po benzínu a naftě vyšší. České ceny jsou závislé na vývoji na světovém trhu s ropou. Jakmile dojde ke zvýšení, v průběhu několika dnů se to projeví na totemech čerpacích stanic.
V USA mají jasno
Jeden americký výzkum ukázal, že také existují dny, kdy jsou ceny pohonných hmot nižší. Web AutoŽivě informuje, že nejvýhodněji se dá podle výzkumu ze Spojených států tankovat v pondělí. Překvapením je, že dalším výhodným dnem je pátek, ve kterém jsou cenové hladiny velmi podobné jako v prvním dni týdne. Naopak nejvyšší ceny jsou zhruba uprostřed týdne. Podle amerických dat se nevyplatí tankovat ve středu a ve čtvrtek. Otázkou je, jestli se dá tento americký model aplikovat i na české poměry.
Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v Česku ceny pohonných hmot v průběhu let rostou. Loni se pohybovala cena benzínu Natural 95 mezi 35,88 až po 47,89 Kč za litr. Cena u nafty v loňském roce kolísala dokonce ještě ve větším cenovém rozpětí. A to od 34,94 po 49,21 Kč za litr, uvádí Český statistický úřad. Aktuálně jsou ceny relativně snesitelné. Minulou středu byla průměrná cena benzínu 36,89 koruny za litr a nafta se prodávala v průměru za 31,24 koruny, informuje ČTK.
Před rokem byly ceny výrazně vyšší
Tehdy benzín stál zhruba o deset korun více a nafta byla dražší dokonce o 14 korun. I proto se vyplatí v Česku natankovat ještě před odjezdem na dovolenou. Minimálně pokud někdo vyrazí letos do Německa či Francie. „Ceny v České republice jsou výrazně nižší oproti západní Evropě,“ uvedl pro web Blesk analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Naopak nižší než v tuzemsku jsou ceny na totemech čerpacích stanic například v Polsku či Bulharsku. Bez větších obav mohou Češi tankovat také v Chorvatsku či Slovinsku, píše Blesk.
Cena nafty je pod hranicí 32 korun za litr, tj. meziročně nižší o 30 % r/r.
Na úrovní dlouhodobého průměru. pic.twitter.com/vnthcO9e7t— Petr Sklenář (@SklenarPetr) May 19, 2023
V rámci celé Evropské unie je průměrná cena za litr nafty 1,48 euro a u benzínu činí průměr v sedmadvacítce 1,61 euro za litr. V dalších dnech by nicméně podle odborníků měly pohonné hmoty mírně zdražovat. A to i v Česku. „Vyšší růst ceny se dá očekávat v případě benzínu, nicméně zvýšení by nemělo překonat několik desetihaléřů. O něco nižším tempem porostou také ceny nafty,“ uvedl pro ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.