Facebookové odkazy, které vysávají peníze přímo z vašeho účtu. Stačí jedno kliknutí a už se vezete

Nejrůznější podvody a falešné weby na uživatele internetu číhají na každém rohu. Mnohdy se vydávají za osvědčené značky, které lidi dobře znají.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V dnešní době, kdy online komunikace a sociální sítě hrají klíčovou roli v každodenním životě, se opatrnost na internetu opravdu vyplatí. Nejde přitom jen o opatrné nakládání s osobními údaji, ale také obezřetnost při provádění online plateb a jiných finančních transakcí. Jedná se o nový trik podvodníků, kteří pro své praktiky zneužili facebookový profil obchodní sítě Action.

Na tyto facebookové odkazy rozhodně neklikejte

Lidé se nezřídka mohou setkat s různými falešnými weby, které pro své podvody využívají loga a další prvky známých značek. Tím mnohé oklamou a pod pláštíkem ověřeného produktu lidé přestanou být ostražití. Příkladem jsou falešné zprávy obsahující odkazy, které mají údajně vést na stránky s výhodnými nabídkami nebo slevami známé obchodní sítě Action.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Obchod Action v Česku

Když ale uživatel na takový odkaz klikne, namísto webu obchodu je přesměrován na falešnou stránku, která se jako web diskontní prodejny tváří. Tam mohou podvodníci z účtů nic netušících lidí vysát peníze. Mnohdy přitom stačí jedno špatné kliknutí a už se lidé vezou. Své zákazníky před webem varoval i samotný obchod. „Nezapojujte se, jedná se o falešné kampaně, a tedy o podvod,“ uvedla společnost na svém oficiálním facebooku.

Podvodu může podlehnout kdokoli

Ačkoli se může zdát, že mladá generace uživatelů sociálních sítí již tyto praktiky dokáže snadno prokouknout, nemusí tomu tak zdaleka vždy být. Obezřetný by měl být každý, a to nejen při klikání na neznámé odkazy. Jedním z indikátorů může být třeba ověřovací značka, tedy bílé zaškrtnutí na modrém pozadí. Toto označení signalizuje, že facebook stránku oficiálně zkontroloval a neměla by být závadná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodům mohou snadno podlehnout i starší lidé, kteří s novými technologiemi nemají příliš zkušeností

Alarmujícím ukazatelem může být ale i nízký počet sledujících dané stránky. Konkrétně v případě falešného profilu Action to bylo pouze několik desítek lidí, zatímco oficiální profil obchodu má téměř 3 miliony sledujících. Lidé by si tak na internetu měli dávat dobrý pozor, jaké stránky navštíví. Jedním kliknutím mohou totiž snadno přijít o pěkné sumy peněz.

Klikli jste někdy vy na nějaký falešný odkaz na sociálních sítích? Podělte se s námi o vaší zkušenost dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články