Urgentní: Přišla vám SMS zpráva z tohoto čísla? V žádném případě na ni neodpovídejte, přijdete o všechny svoje peníze

Podvodníci aktuálně ve velkém rozesílají SMS zprávy, jež na první pohled vypadají velmi lákavě. Je to ale lest, která vás může stát veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V poslední době lze v Česku pozorovat narůstající trend podvodných SMS zpráv a telefonních hovorů. Události247 například nedávno informovaly o zprávách, jež se tváří jakoby pocházely ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. A častý je také trik, kdy se zloději vydávají za pracovníky České pošty. Na co se podvodníci zaměřili tentokrát?

Pozor na lákavé nabídky v SMS zprávách

Aktuálně podvodníci Čechy zkouší oklamat pomocí fiktivních přeplatků na daních, upozorňuje na svém webu Ministerstvo financí. Skrze SMS či telefonát oběti kontaktují s falešnými tvrzeními o přeplatku. K jeho získání však lidé musí navštívit portál občana či jiný, rádoby oficiální odkaz. Jedná se ale o podvodné stránky, jejichž cílem je získat od lidí citlivé údaje a následně je obrat o všechny jejich peníze.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Kdo naletí podvodníkům, může přijít o všechny své peníze

Pokud vám tedy SMS zpráva z takovéhoto podvodného čísla přišla, rozhodně na ni neodpovídejte a raději ji ihned smažte. Stoprocentně se jedná o podvod. Finanční správa nikdy nevolá pomocí hlasového automatu a také nikdy neposíláme v SMS žádné aktivní odkazy na webové stránky. Nikdy po vás také nepožadujeme citlivé osobní informace ani přístupové údaje k vašemu bankovnictví,“ cituje web Deník vyjádření mluvčího Finanční správy Tomáše Weisse.

Podvodníci útočí i na jiné státní instituce

Události247 již dříve informovaly o tom, že podvodníci se v minulosti vydávali také za pracovníky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). I v tomto případě lidem chodili SMS zprávy, ve kterých byl odkaz vedoucí na falešný web. „Podvodné stránky se tváří jako oficiální web ČSSZ a snaží se klienty přimět, aby zde vyplnili své osobní údaje. Ve skutečnosti se nejedná o oficiální web ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje,“ varovala v lednu na svém webu ČSSZ.

Varování: Přišla vám někdy tahle SMS zpráva? Její přečtení vás bude stát všechny vaše peníze

O tom, že vydávání se za státní instituce patří mezi oblíbený trik podvodníků psal v loňském roce i web iRozhlas. Podle všeho se jedná o osvědčenou metodu, která snadno přesvědčí mnoho Čechů. Jak pro server iRozhlas potvrdil redaktor Deníku N Petr Koubský „spousta lidí, zejména starších a důvěřivějších, na toto může naletět poměrně snadno“. Pokud vám tedy takovéto SMS zprávy přijdou, rozhodně na ně neodpovídejte. Jinak můžete přijít o veškeré své peníze.

Přišla vám někdy podvodná SMS zpráva? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články