Chystáte se na dovolené platit kartou? Musíte zaplatit daň, o které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

Češi stále častěji využívají bezhotovostní platby kartou jak doma, tak i při cestování do zahraničí. Jedním z aspektů, který je třeba zohlednit při platbě kartou v cizině, jsou poplatky.

i Zdroj fotografie: Krajská hospodářská komora MSK
                   

Platba kartou v zahraničí je pohodlná, rychlá a bezpečná. Pokud si však lidé nedají pozor, mohli by nechtěně zaplatit více, než musí. Upozornil na to web Seznam Zprávy. Pokud máte svůj účet v korunách a platíte kartou v cizině, musí někde dojít k převodu z místní měny na české koruny. Na tomto převodu by rádi vydělali také provozovatelé bankomatů a terminálů, vysvětluje web.

Na co dávat pozor

V okamžiku, kdy terminál nebo bankomat v cizině zjistí, že platební karta byla vydána v jiné zemi, může nabídnout dvě varianty, a to s konverzí nebo bez, vysvětluje web Forbes. Konverze vypadá lákavě, úhrada transakce v cizině je takto k dispozici přímo v českých korunách s jasným směnným kurzem. Bývá to však nevýhodné a zatížené vysokou marží lokální banky. Seznam Zprávy nazvaly konverzi jako daň z nepozornosti. Proto odborníci i zástupci bank doporučují využívat variantu bez konverze, kdy klient nevidí částku v korunách, ale zahraniční měně.

iZdroj fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class LaTunya Howard / Creative Commons / CC-BY-SA
Při platbě kartou je důležité dbát na konverzi

Největší české banky, které jsou součástí nadnárodních skupin, nabízejí v zahraničí výhodnější výběry z ‚‚vlastních” bankomatů. Psal o tom web Forbes. Klienti České spořitelny mohou takto využít jakýkoli bankomat ze skupiny Erste. V jižní Evropě fungují pod hlavičkou Erste Bank nebo Sparkasse Bank, případně Banca Comercială Română v Rumunsku a Slovenská sporiteľňa na Slovensku. Výhodnější výběry v zahraničí nabízí také  ČSOB nebo Komerční banka, píše dále Forbes.

Banky mají povinnost dopředu klienta upozornit

Určitě se tedy vyplatí dopředu zjistit, jak to v zemi, kam lidé jedou na dovolenou, bude s hotovostí, připomíná web Blesk. V některých státech jsou už bezhotovostní platby preferovaným způsobem placení, kdy se tak hradí i minimální útraty u obchodníků. S touto praxí se setkáte ve Velké Británií, Švédsku, Dánsku či Norsku,“ vysvětlil Tomáš Hládek z České bankovní asociace. Jinde se zase dá platit jen některými typy karet nebo dokonce placení kartami není vůbec běžné.

iZdroj fotografie: European Commission/ Creative Commons / CC BY
Při platbě kartou by zákaznici měli mít na výběr, zda chtějí konverzi využít, či nikoliv

V rámci Evropské unie mají všichni provozovatelé bankomatů i platebních terminálů povinnost informovat klienta o tom, jaký kurz a jaké poplatky budou s platbou spojeny. U plateb kartou v zahraničí většina bank žádné poplatky neúčtuje, pouze přepočítává částky směnným kurzem, vysvětluje Forbes. „Byli jsme na dovolené v Maďarsku a samozřejmě jsme si zjišťovali, jaké způsoby platby tam jsou nejvýhodnější. Nakonec jsme většinou platili kartou. Nevšimla jsem si, že by to nějak moje konto zatížilo,“ řekla Událostem247 Pavlína Buchtová z Olomouce.

Platíte v zahraničí kartou? Pokud ano, využíváte konverzi? Dejte nám vaše zážitky s placením vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články