Dovolená 2023: Cestovky nechtějí, abyste o tom věděli, ale takhle vás po příjezdu oškubou o všechny peníze

Mnoho Čechů objednává letní zájezdy i s několikaměsíčním předstihem. Cestovní kanceláře je ale mohou pěkně napálit a lidé tak nakonec zaplatí daleko víc, než plánovali.

i Zdroj fotografie: trolvag / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na letní dovolenou se řada Čechů těší už několik měsíců dopředu. Mnozí si vybírají exotické zájezdy u cestovních kanceláří s vidinou dokonale strávených dní u moře či v luxusním rezortu. Úžasná dovolená za lákavou cenu se ale může snadno stát velmi drahým zážitkem, aniž by o tom lidé dopředu věděli.

Dovolená s cestovkou není bez rizika

Většina lidí si zájezd u cestovní kanceláře objednává kvůli výhodám, jaké s sebou takové cestování nese. Předpokládají, že se nebudou muset o nic starat a vše bude zařízeno tak, jak bylo dohodnuto. To ale nemusí být vždy tak úplně pravda a pokud si lidé nedají pozor, mohou je cestovky po příjezdu oškubat skoro o všechny peníze, které si na dovolenou našetřili.

iZdroj fotografie: Pexels
Na dovolenou u moře vyráží každoročně tisíce Čechů

Prodejci zájezdů samozřejmě nechtějí, aby o jejich fintách lidé věděli. Všichni, kdo o takové dovolené uvažují, by si však měli uvědomit důležitou věc. Cena uvedená v katalogu cestovní kanceláře totiž často neodpovídá skutečné sumě, kterou zájezd na konci bude stát. Důvodem mohou být nejrůznější doplňkové služby a poplatky, které dovolenou snadno navýší o nemalé částky.

Na co by si lidé měli dát pozor

Příkladem může být vízum, jež je nezbytnou součástí cestování do řady exotických destinací. Cena za jeho vyřízení však může být i tisíc korun na jednoho člověka, uvádí web Blesk. Podobných částek v některých zemích dosahuje také pobytová taxa, upozorňují Lidovky. Čáru přes rozpočet pak může udělat i palivový příplatek. Jak píše web Blesk, když se hodnota příplatku vejde do 8 procent ceny zájezdu, lidé to obvykle musí akceptovat a zaplatit bez možnosti odstoupení od smlouvy.

Těšili se na dovolenou, místo toho přišli o statisíce korun. Na Čechy číhá zájezdová podvodnice

Kromě fíglů, které využívají cestovní kanceláře by si ale lidé měli dát pozor i na regulérní podvodníky. O jednom odstrašujícím případu v minulosti informovaly Události247. Zájemci o dovolenou tehdy za zájezd zaplatili i více než 100 tisíc korun. Těsně před odletem se však dozvěděli, že se dovolená neuskuteční. Své našetřené úspory ale zpátky nedostali.

Jezdíte na dovolenou s cestovní kanceláří, nebo si vše raději zařizujete sami? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články