Internet na příděl: Počet hodin užívání se bude odvíjet člověk od člověka

Pro většinu lidí je dnes využívání internetu a chytrých technologií naprostou samozřejmostí. Omezení těchto vymožeností by tak pro mnohé byla jistě těžká rána.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V dnešní době moderních technologií je řada lidí online prakticky nonstop. Když zrovna nesedí u počítače, mají často v rukou své chytré telefony nebo jiné přístroje, na kterých jsou k internetu připojeni. A to i přesto, že přílišné trávení času s digitálními technologiemi má negativní vliv na duševní zdraví, především pak u dětí.

Jak zamezit nadužívání digitálních technologií?

Mnozí experti poukazují na souvislost mezi rozvojem digitálních technologií a sociálních sítí a zhoršujícím se duševním zdraví dětí, informuje web iRozhlas. Tento globální trend se proto v některých zemích rozhodli radikálně řešit tím, že zavedli v podstatě internet na příděl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přílišné užívání digitálních technologií u dětí zvyšuje riziko zhoršení duševního zdraví

Určit některým obyvatelům počet hodin užívání internetu se rozhodla vláda v Číně. Konkrétně se tam omezení vztahují na hraní videoher. V roce 2019 Peking zavedl regulaci, podle které mohly děti mladší 18 let hrát počítačové hry jen 1,5 hodiny denně, o svátcích pak 3 hodiny, uvádí web Novinky. Zákon se dočkal dalšího zpřísnění. Děti mohou hrát 3 hodiny týdně, a to v pátek, o víkendu a o svátcích a vždy jen mezi dvacátou až jednadvacátou hodinou. Počet hodin užívání internetu v Číně se tak zřejmě i do budoucna bude odvíjet od věku daného člověka.

Regulace nejsou všespásné

Cílem zákonů má být ochrana dětí před škodlivými vlivy moderních technologií. Přílišné regulace však mohou mít na mnohé opačný efekt a při překročení hranice 18 let se budou chtít zakázaného ovoce pořádně nabažit. Kromě toho mají děti také jiné způsoby, jak na chytrých přístrojích čas trávit. „Existuje mnoho digitálních platforem, kde může mladý Číňan trávit čas. Místo her stráví celý večer třeba na TikToku,“ řekl pro web iDnes odborný asistent na University of Hertfordshire Barry Ip.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Facebook

Podobnou cestou restrikcí se před časem vydala i Jižní Korea. Tam zákon dětem do 16 let zakazoval hrát online videohry mezi půlnocí a šestou hodinou ranní, informuje web iDnes. Předloni se však omezení dočkalo zrušení. Důvodem bylo, že zákon již nereflektoval měnící se trendy technologií a nesplňoval tak svůj účel. Možná však tamní zákonodárci také pochopili, že přísná regulace nemá na děti efekt, jaký si od ní slibovali.

Byli byste pro to omezit u dětí počet hodin strávených hraním videoher či využíváním internetu? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články