Zná to jistě každý z nás. Rozpadne se vám třeba sedačka, ale nemáte zrovna peníze na novou. Řešením mohou být speciální sběrné dvory.
Projekt ReUse funguje v českých městech už několik let. Má za cíl opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. Psal o tom například web Sako Brno. Lidé mohou tímto způsobem prodloužit život ještě funkčním věcem, které by jinak skončily v popelnicích.
Nádobí, hračky nebo třeba nábytek
Pokud máte doma nepotřebnou věc, která však ještě může posloužit někomu jinému, můžete ji přinést do sběrných středisek ReUse. Jedná se například o židle, stolky, skříňky, zařízení a vybavení domácnosti, tedy keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, talíře, hrníčky, sportovní vybavení, nebo třeba hračky. Projekt se však nevztahuje na předměty drobné elektroniky, domácí elektroniky, pracovní elektrické nástroje ani jiná elektrozařízení, upřesňuje Sako Brno.
Přesné adresy, na kterých lidé ve svých městech ReUse centra najdou, přinesl web Mapotic.com. Pilotní projekt funguje například ve sběrném dvoře v ulici Na Bořích v městské části Slovany v Plzni. Zatím je zaměřený na sportovní vybavení a drobné užitkové věci, píše web Blesk. Věci není možné si rezervovat ani objednat. Každý si může odnést až 10 kusů. Za vybrané věci se neplatí, i když to město Plzeň do budoucna nevylučuje, dodává Blesk.
Pomoc nabízí desítky organizací
Rezervaci věcí však nabízí třeba ReUse centrum v Mělníku. Zájemci si zboží mohou vybrat na jeho webových stránkách. K dispozici je tam třeba klec na zvířata nebo běžky. „Nám takové centrum moc pomohlo, když jsem se rozváděla, manžel mě docela oholil a nezbylo nám s dětmi téměř nic. Naštěstí v centru zrovna byly k dispozici postele a nějaký nábytek, který jsme potřebovali,“ popsala pro Události247 maminka Anna Lipavská z Brna.
V České republice existuje i další forma pomoci potřebným zdarma. Například Potravinová banka dodává tisíce tun potravin ročně seniorům, rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám, nebo lidem bez domova. Diecézní charita Brno zase provozuje sociální šatník. Princip je takový, že lidé tam donesou nepoškozené oblečení, které už nepotřebují a charita ho pak dá potřebným. Pomoc nabízí nebo přijímá také například Klub svobodných matek.
Je jasné, že i přesto, že jsou zmíněné sbírky určené hlavně pro nízkopříjmové skupiny a lidi v složitých situacích, jedná se stále o skvělý trik, jak získat některé použité věci zdarma. Obzvlášť z projektu ReUse jsou lidé přímo u vytržení, protože tam platí, že si lidé mohou odnést téměř vše, co poberou.