Většinu řidičů by při zavírání dveří u auta ani nenapadlo, že by mohli dělat něco zakázaného. V některých případech za to ale mohou hrozit nemalé pokuty.
Řidiči se mohou na silnicích setkat s nejrůznějšími nařízeními. Pokutování přestupků jako je překročení povolené rychlosti či řízení pod vlivem alkoholu nejspíš většina lidí vnímá jako správné. U jiných pravidel už ale o důvodu sankce mnozí pochybují. Příkladem je správné zavírání dveří u auta. Někteří lidé totiž za tuto zdánlivě banální činnost mohou záhy dostat skoro 2 tisíce korun vysokou pokutu, což může některým z nich připadat skutečně bizarní.
Komu pokuty hrozí
Ačkoli pro mnohé může být toto nařízení těžko uvěřitelné, v reálu skutečně platí. Konkrétně na něj mohou narazit řidiči v Německu. Důvodů pro udělení sankce za nepatřičné zavírání dveří u auta je přitom hned několik.
Otevírání a zavírání dveří především ve městech vyžaduje zvýšenou opatrnost. Při zbrklém zacházení totiž mohou motoristé způsobit škody na dalších vozidlech, zdech blízkých domů nebo dokonce zapříčinit pád jedoucího cyklisty, píše web AutoŽivě. V případě, že někoho ohrozí či způsobí škodu, může se tato neopatrnost řidičům z důvodu náhrady škody pěkně prodražit.
Problémem je i hlasitost zavírání dveří
Zejména ve větších městech či na sídlištích může být hluk způsobený auty velký problém. Omezit jej alespoň částečně se německé úřady snaží nařízením, za jehož porušení hrozí pokuta v přepočtu asi 1900 korun. Zakázáno tam je nejen hlasitě bouchat dveřmi při zavírání auta či garážových vrat, ale také třeba zbytečně nechávat běžet motor vozu, způsobovat nadměrný hluk při nakládce a vykládce nebo zbytečně troubit, upozorňuje web Autoforum.
Nejen Němci však mají ve svém repertoáru pravidla, které jsou mnohým k smíchu. Jak uvádí web Portál řidiče, například v americkém San Franciscu nesmí motoristé řídit ve spodním prádle. Ve Francii pak nesmí lidé za jízdy používat sluchátka ani handsfree, což se navíc netýká jen řidičů, ale také cyklistů.