Pozor: Existuje hned několik věcí, které si z dovolené nemůžete přivézt. Hrozí za to vysoké pokuty

Dovolenková sezóna je v plném proudu. Radost z návratu domů ale může českým turistům zkazit nečekaná pokuta za dovezené suvenýry.

i Zdroj fotografie: Zorro2212 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Přivézt si z dovolené domů suvenýr je pro mnoho lidí naprostá samozřejmost. Zatímco někteří sbírají pohlednice nebo magnetky na lednici, jiní si jako vzpomínku na danou zemi vozí například mořské mušle či kamínky. Ne každý ale ví, že existuje hned několik věcí, které si z dovolené přivézt nemohou. Hrozí za to totiž vysoké pokuty.

Na tyto věci by si lidé měli dát pozor

Nemalé sankce mohou postihnout mnoho turistů. Hrozí třeba těm, kteří si ze svého zahraničního výletu dovezou úlomky z korálových útesů, chráněné rostliny nebo zvířata. Výjimkou však nejsou ani tací, kteří rostliny či živočichy ze zahraničí pašují ve velkém. „Příkladem je kufr s šedesáti čtyřmi hady, pěti želvami a čtyřmi gekony, který celníci nedávno zabavili,“ uvedl v rozhovoru pro web iRozhlas mluvčí celního úřadu Praha-Ruzyně Igor Lenský.

iZdroj fotografie: dronepicr/ Creative Commons / CC BY
Na letní dovolenou do zahraničí vyráží každoročně statisíce Čechů

Zákaz se přitom netýká jen živých tvorů, ale i mrtvých exemplářů. A to i takových, u kterých by možnost pokuty málokdo čekal. Příkladem může být Sardinie. Tam je přísně zakázáno sbírat a vyvážet písek z pláží. Nedávno za sběr písku do PET lahve musel jeden z turistů zaplatit pokutu 700 eur, píše web Seznam Zprávy. To je v přepočtu více než 16 tisíc korun, což rozhodně není málo. Podobnou vyhlášku lze najít také na Azurovém pobřeží ve Francii. Zde je zakázáno sbírat mušle větší než 3 centimetry.

Čechy přijdou draho i cigarety nebo alkohol

V rámci Evropské unie platí pro tyto komodity striktní nařízení. U tvrdého alkoholu je limit 10 litrů na každého dospělého člověka. U piva je maximální povolené množství 220 kusů. Kuřáci si pak z dovolené mohou přivézt nanejvýš 800 kusů cigaret, uvádí web TN. Mimo Evropskou unii jsou limity ještě přísnější. Tvrdého alkoholu si může každý dovézt pouze 1 litr, u cigaret je počet omezen na 200 kusů, píše web TN.

Kromě toho se do Česka nemohou dovážet ani různé živočišné produkty ze států mimo Evropskou unii, a to ani pro osobní spotřebu. „Je to například maso a masné výrobky a také produkty z mléka. Jde o to, že ve třetích zemích je odlišná a většinou horší nákazová situace. Vyskytují se tam nebezpečné nákazy, které bychom mohli zavléct na území České republiky nebo Evropské unie,“ dodal pro web iRozhlas Lenský.

Nemile překvapeni pak mohou být lidé také při dovozu různých luxusnějších suvenýrů. „Můžete si i někde v zahraničí koupit třeba krokodýlí kabelku, ale musí k tomu být certifikát, že je to z krokodýlí farmy. Je potřeba doložit všechny tyto podklady, jinak hrozí vysoká pokuta,“ řekla pro web TN mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj Yvona Matějková

Vozíte si z dovolené suvenýry? Napište nám dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články