Od roku 2024 začne v České republice platit novela zákona o silničním provozu. Bodový systém se zpřísní.
Od příštího roku by mohla platit novela zákona o silničním provozu, která zjednodušuje bodový systém a naopak zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky. Na svém webu o tom informovalo Ministerstvo dopravy. Řidiči, kteří si až doteď s dodržováním předpisů úplně hlavu nelámali, by tak měli začít jezdit opravdu opatrně.
Nejčastějším přestupkem je právě rychlost
„Nový bodový systém jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Závažnější přestupky bude postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Mezi nejčastěji trestané dopravní přestupky patří v Česku překročení povolené rychlosti, špatné parkování nebo jízda na červenou, upozorňuje web Povinné ručení.
Novinkou je, že překročení povolené rychlosti o 40 km/h v obci a více nebude možné projednávat na místě a věc jde automaticky do správního řízení. Současná pokuta 5 000 až 10 000 korun se s novelou změní na 7 000 až 25 000 korun, píše web Auto Živě. Z pěti bodů se nově stane bodů šest. Prodlouží se i doba odebrání řidičského průkazu. Teď je to 6 až 12 měsíců, nově bude šofér bez papírů rok a půl. Je tak docela očividné, že nový bodový systém má za cíl vydolovat z lidí co nejvíc peněz. Výše některých pokut mohou být v některých případech likvidační.
Řidiči si dost připlatí
Za překročení rychlosti o méně než 10 km/h v obci nebo mimo ni je teď v České republice pokuta do 1 000 korun, nově to bude do 1 500. Ve správním řízení je to aktuálně za 1 500 až 2 500 korun. Novela však zavádí 2 000 až 5 000 Kč. V Polsku teď řeší to, že stačí jet o 1 km/h rychleji nad limitem a řidič okamžitě dostane pokutu. Podle tamního ombudsmana existuje pravděpodobnost odchylky zhruba 3 km/h a to by mělo být respektováno. „To už je podle mě docela buzerace, jeden kilometr přece není ani poznat,“ řekl Událostem247 Marek Benda z Přerova.
U nás na to existuje zákon. Jak připomíná Auto Živě, policie počítá s nejvyšší přípustnou chybou měření v toleranci ± 3 km/h při měření rychlostí menších nebo rovných 100 km/h a s odchylkou ± 3 procenta při měření rychlostí větších než 100 km/h. Rychlost 54 km/h už je však za pokutu a nezáleží na tom, že je to „pouze“ 1 km/h nad limit. V takovém případě by měl řidič dostat na místě od policie dostat pokutu do zmíněných 1 500 korun. Ve správním řízení, jak je napsáno výše, to je od 1 500 do 2 500 Kč. Aktuální výše pokut za překročení rychlosti uvádí web Octavia club.