Za pěstování rostlin na vlastní zahradě hrozí pokuta 2 000 000 Kč. Úřady nebudou mít slitování

Lidé, kteří mají na své zahradě tyto rostliny, mohou dostat mastnou pokutu. Na první pohled možná vypadají hezky, jejich pěstování je ale zakázané.

i Zdroj fotografie: Rept0n1x/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že za některé činnosti, jež lidé dělají na své zahradě, může hrozit pokuta, psaly Události247 již dříve. Jednalo se třeba o kácení velkých stromů bez povolení anebo dlouhodobé neudržování zeleně. Málokoho ale napadne, že by pokuta mohla hrozit i za pěstování některých druhů rostlin.

Bolševník či netýkavka mohou být na zahradě problém

Česká legislativa, jež vychází z evropského doporučení, zakazuje pěstování hned několika druhů rostlin. Mezi ty nejznámější patří třeba bolševník velkolepý. Jedná se o velmi invazivní plevel, který vytlačuje jiné, původní druhy rostlin. A navíc může být nebezpečný – jeho šťáva totiž způsobuje poleptání pokožky. Seznam zakázaných rostlin, který před 5 lety vytvořila Evropská unie, však čítá i další druhy, uvádí web Peníze.

Čechům, kteří mají na zahradě strom hrozí monstrózní pokuta 100 000 Kč. Stačí udělat špatně 1 maličkost a už se vezete

Dalším potlačovaným druhem jsou křídlatky. I ty patří mezi nepůvodní, invazivní druhy, jak píše server iReceptář. A likvidovat by lidé měli i netýkavku žláznatou. Ačkoli na první pohled možná tato růžokvětá rostlina vypadá neškodně, také ona je ve skutečnosti velmi agresivní a svým rychlým šířením vytlačuje vše ostatní.

Kdo se těchto rostli nezbaví, dostane pokutu

Důvodem k potírání a likvidaci těchto rostlin je především snaha o ochranu původní přírody a zabránění šíření nepůvodních, invazivních druhů. Ty totiž často zastiňují a vytlačují jiné rostliny, což má negativní vliv na místní biodiversitu.

iZdroj fotografie: PxHere
Bolševník se řadí mezi invazivní druhy rostlin a jeho pěstování je přísně zakázané

A co hrozí těm, kteří by se rozhodli nařízení ignorovat? Člověku, kterému se příslušné druhy rostlin na zahradě šíří, může úřad ochrany přírody nařídit jejich povinnou likvidaci. Pokud by však lidé tyto rostliny aktivně prodávali nebo vysazovali, hrozí jim dokonce mastná pokuta. Jak píše web iDnes, sankce se může vyšplhat až do výše 100 tisíc korun. A pro právnické osoby může činit až 2 miliony korun.

Věděli jste o nařízení, které zakazuje pěstování vybraných druhů rostlin? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články