Vládní úsporný balíček zacílil také na důchodce, pro které se mnoho věcí změní. Většinou bohužel ale k horšímu.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Důchody dál porostou, ale pomaleji než tomu bylo dosud. Týká se to nejen starobních, ale i invalidních a pozůstalostních penzí. Psal o tom web Peníze. Česká správa sociálního zabezpečení by měla důchody nově vyplácet všem příjemcům za shodné období, vždy za kalendářní měsíc bez ohledu na to, na který den stanovila konkrétnímu příjemci jejich splatnost. Teď se většina důchodů v Česku vyplácí na „klouzavý měsíc“ dopředu.
Systém začne kolabovat a opět skončí v deficitu
Ekonomicky aktivních lidí ubývá, a tak brzy na každého jednoho důchodce budou vydělávat pouze dva zaměstnanci. „Demografický vývoj je velmi nepříznivý. Zatímco dnes pracují zhruba tři ekonomicky aktivní lidé na jednoho důchodce, v blízké budoucnosti to budou jen dva. Z toho vyplývá, že důchodový systém, jak je dnes nastavený, bude kolabovat,“ uvedl pro web ČT24 ekonom Vít Hradil. Připomněl, že loni skončil důchodový systém v deficitu zhruba 22 miliard korun, letos se očekává asi 70 miliard.
Pokud by se nezvýšil věk odchodu do penze nebo se nezvýšily odvody sociálního pojištění, musel by se snižovat poměr důchodů k průměrné mzdě. „Ročníky 1965 a starší si ještě v průměru důchod užijí nad 40 procenty náhradového poměru. Zažijí tak důchody, které se historicky v České republice dají považovat za normální,“ vysvětlil pro ČT24 Hradil. Nejhůř na tom podle něj bude ročník 1985, který bude průměrně dostávat 28 procent průměrné mzdy. V kolika letech se do penze dostanete právě vy, si můžete spočítat na důchodové kalkulačce.
Důchody budou pro všechny, říká Rusnok
Bývalý guvernér České národní banky a odborník na sociální systém Jiří Rusnok pro web iDnes popsal, co by měl stát udělat. „Vzhledem k demografii budou samozřejmě důchody ve vztahu ke mzdě relativně nižší a budou se poskytovat ve vyšším věku, než jsme byli zvyklí doposud. Je ale nesmysl uvažovat o tom, že by příští generace snad neměly žádný důchod. Průběžný důchodový systém je de facto věčný. Dokud bude existovat stát – a stát existuje mimo jiné proto, že má daňové poplatníky, budou existovat i důchody z tohoto pilíře,“ dodal Rusnok.
Za odpovídající náhradový poměr mezi důchodem a mzdou, kdy je měřen čistý důchod a čistá mzda, je podle Rusnoka ve vyspělém světě všeobecně považováno rozpětí 2/3 až 3/4 souhrnně ze všech pilířů. Mezi nejlépe hodnocené země v tomto ohledu dlouhodobě patří země severu Evropy, zejména Dánsko, Island, Švédsko. Dále například Nizozemsko, Austrálie, Kanada nebo Singapur. Ve světě se podle něj také velmi osvědčil automatický vstup do spořícího pilíře při prvním zaměstnání, napsal dále iDnes.