Za to, že jste si koupili dálniční známku můžete od policie dostat pokutu 72 446 Kč. Jak je to vůbec možné?

Lidé by si při pořizování dálniční známky měli dát pozor, zda dodrží všechna pravidla. V některých případech jim totiž hrozí nemalé pokuty.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Že za jízdu na dálnici bez dálniční známky hrozí pokuta, asi nikoho nepřekvapí. Lidem však může v některých případech hrozit nemalá sankce i přesto, že poplatek poctivě zaplatí. Konkrétně toto nebezpečí hrozí u známek, které se nalepují na sklo auta. Ačkoli mnoho zemí včetně Česka již zavedlo elektronické dálniční známky, řidiči se v cizině stále mohou setkat i s těmi klasickými.

V Česku nalepovacím známkám odzvonilo

To ale neznamená, že kvůli nim v jiných státech lidé nemohou dostat nemalou pokutu. Nový elektronický systém v Česku začal platit od roku 2021 a mnozí motoristé si tak již každoročnímu nalepování odvykli. Řada lidí zvyklých na elektronickou formu tak často dělá při aplikaci známky na sklo zásadní chybu, která je může vyjít pěkně draho. Ve zkratce tak lze říct, že i když si řidiči dálniční známku koupili, mohou od policie dostat pokutu.

iZdroj fotografie: Unknown Author / Creative Commons / CC BY-SA
Od roku 2021 v Česku funguje systém elektronických dálničních známek

Ve spoustě států totiž sytém papírových známek pořád platí. Příkladem je Rakousko. Ačkoli je zde možné zakoupit si známku i v elektronické podobě, kvůli zkušební době vyplývající z práva na odstoupení od smlouvy je nutné si ji pořídit minimálně s 18denním předstihem. To ale řada lidí mířících na dovolenou zapomene udělat a vše tak řeší až na místě. Papírová známka totiž nabyde platnost okamžitě.

Pro nalepení papírové známky však platí striktní předpisy. U automobilů musí být umístěna na vnitřní straně čelního skla vlevo nahoře nebo poblíž zpětného zrcátka. U motocyklů by pak měla být na stabilní části jako je třeba vidlice. Když lidé tato pravidla nedodrží, hrozí jim pokuta ve výši 120 eur, tedy 2 889 korun.

Pokuty mohou být i vyšší

Pokud totiž řidič pokutu „nezaplatí do předepsané časové lhůty a bude se známkou nelegálně manipulovat“, hrozí mu sankce až 3 tisíc euro, dodává web Autosalon. To je v přepočtu asi 72 446 korun. Mnozí Češi si nejspíš při pohledu na tuto sumu pomyslí, jak je vůbec možné dostat za takovou banalitu tak vysokou sankci. Jak nicméně nedávno psaly Události247, v Rakousku jsou pokuty skutečně přísné a dosahovat mohou klidně i v přepočtu 120 tisíc korun.

Jedinou jízdou v autě riskujete, že vám policie bez diskuze napaří pokutu 120 000 Kč

Řidiči by si tak měli na tato pravidla dávat velký pozor. A to se týká i Čechů. Do Rakouska totiž mnoho z nich často jezdí na dovolené či zemí při cestě do vzdálených destinací alespoň projíždí. Za zdánlivě celkem nevinnou chybu si však mohou připlatit nemalé peníze a vysněnou dovolenou si tak nechtěně prodražit.

Zdroj: Autosalon

Preferujete elektronický, nebo papírový systém dálničních známek? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články