Jedinou jízdou v autě riskujete, že vám policie bez diskuze napaří pokutu 120 000 Kč

Za některé přestupky řidičům hrozí astronomické pokuty. Mnozí však o této hrozbě dost možná ani neví.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Řidiči si v dnešní době musí dávat obzvlášť velký pozor, zda neporušují pravidla silničního provozu. Za některé přestupky jim totiž může hrozit pěkně mastná pokuta. Tu přitom nemusí dostat jen na českých silnicích. Mnohdy daleko větší nebezpečí hrozí tuzemským motoristům v zahraničí. Kvůli neznalosti tamních pravidel se jim pak cesta může pěkně prodražit.

Na západě jsou zákony nekompromisní

Příkladem je Rakousko. Že tamní nařízení jsou skutečně přísné dokládá i nový zákon, který začne platit od příštího března. V případě významného porušení dopravních předpisů budou moci nově tamní policisté zabavit řidičům auto, jak upozornily Události247. Za překročení rychlosti pak může v krajních případech dokonce hrozit i vězení. Web Novinky nedávno informoval o případu Čecha, který dostal za to, že při jízdě po rakouské dálnici překročil povolený limit o 31 kilometrů v hodině, pokutu 200 eur. Jako náhradní trest mu pak byl nabídnut den a půl vězení.

Za rychlou jízdu přijdete o auto. Jde o nové pravidlo, platit začne už brzy

To však zdaleka není to jediné, co motoristům na rakouských silnicích hrozí. Oprávněné obavy mohou mít také z místních pokut. Velmi vysoká může být sankce třeba za to, když řidič veze na korbě svého vozu náklad, který začne za jízdy trousit. Příkladem je situace, kdy náklad není řádně zabezpečen a začnou z něj odpadávat třeba kameny či kusy hlíny. To může poškodit jiná vozidla nebo dokonce ohrozit chodce. Řidiči jsou proto povinni zaručit bezpečnou přepravu nákladu, který musí být řádně zajištěn.

Pokud to neudělají, hrozí jim v Rakousku sankce až 5 tisíc euro, píše web Testy Ojetin. Za totožný přestupek přitom v Česku lidé zaplatí maximálně 2 tisíc korun. Pokutu ve výši 5 tisíc eur pak mohou řidiči v Rakousku dostat také třeba za nepoužití zimních pneumatik a ohrožení ostatních účastníků provozu, dodává web Autotrip. Jedinou jízdou v autě tak lidé mohou riskovat, že jim policie bez diskuze napaří pokutu dosahující v přepočtu 120 tisíc korun.

Sankce hrozí i mnoha Čechům

Spousta z nich totiž do Rakouska často jezdí. Řada z nich si sousední zemi zamilovala pro její přírodu a vysoké hory, do kterých vyráží na zimní i letní dovolenou. Například podle informací Slevomatu patří pobyty v Rakousku letos k nejprodávanějším zájezdům vůbec, uvádí web Blesk.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Do sousedního Rakouska pravidelně vyráží tisíce Čechů

Mnozí Češi žijící v blízkosti rakouských hranic pak do země každodenně jezdí i za lépe placenou prací, píše web Seznam Zprávy. Ať už tedy lidé do země cestují na dovolenou, pracovně či Rakouskem jen projíždí, měli by se mít na pozoru. Některé typy porušení silničních pravidel je totiž mohou přijít pěkně draho.

Je podle vás v pořádku, aby za některé přestupky hrozilo i vězení? Napište nám do komentářů, co si o rakouském nařízení myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články