Děláte tohle? Stát vám z vašeho důchodu vezme 14 916 Kč a budete živořit. Muži z Prahy se to stalo, teď musí večeřet psí granule

České důchody procházejí velkými změnami. Někteří senioři si přilepší, jiní ale mohou žít na hranici chudoby.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Od ledna příštího roku by měl průměrný starobní důchod činit asi 20 693 korun. Znamená to, že penzisté si přilepší o 360 korun. Předpokládá to ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Psal o tom web E15. Nárůst je přitom oproti roku 2022 o více než 400 korun nižší.

Jak se vypočítává důchod

Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí tohoto roku 19 461 korun. Od června se ještě kvůli inflaci zvedl zhruba o 760 korun. Starobní důchod pobírá v Česku 2,36 milionu lidí. Invalidní a pozůstalostní důchody pak dalších 479 tisíc, píše dále E15. Novela zákona o důchodovém pojištění zahrnuje také úpravu mimořádných valorizací penzí, které by nově měly být nahrazeny dočasným plněním. Příspěvky se budou vyplácet automaticky k penzi při inflaci vyšší než pět procent.  

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Výše důchodu se odvíjí nejen od počtu odpracovaných let

Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně však není samozřejmostí. Jak píše web Finance, v Česku je řada penzistů, kteří mají důchod o dost nižší. Výše měsíčního starobního důchodu závisí na získané době pojištění v celých ukončených letech a výši průměrné hrubé měsíční mzdy v současně hodnotě vypočtené za rozhodné období, kdy dřívější příjmy se přepočítávají na současnou úroveň. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2023 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2022, píše dále web.

Pracoval bez smlouvy, teď nemá co jíst

Web PrahaIN přinesl příběh muže, který má měsíční důchod jen okolo 5 300 korun. Důvod je jednoduchý. Celý život prý pracoval jako dělník, tesař, truhlář nebo zedník a peníze bral na ruku. Znamená to tedy, že muž pracoval „na černo“ a neplatil si tak ani sociální pojištění. Někdy tak prý musí jíst jen psí granule, na jídlo už mu prý nezbyde. „V některých případech stačí pro získání nároku na starobní důchod na místo standardních 35 let pojištění jen 15 let. Důchod je ale velmi nízký,“ řekla webu Jitka Drmolová z České správy sociálního zabezpečení.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé, kteří celý život pracují na černo nemohou očekávat, že jim stát vyměří důstojný důchod

Znamená to, že když je teď průměrný důchod v Česku 20 216 a odečteme 5300 korun, které kvůli práci na černo pobírá výše uvedený muž, stát na něm v podstatě ušetří 14 916 Kč. „Já sice vydělám zhruba 24 tisíc měsíčně, ale protože nám zaměstnavatel přiznává jen základní částku výplaty a zbytek nám dává bokem, mám velkou obavu, že v důchodu na tom taky nebudu o moc líp. Jenže jinou práci se mi sehnat zatím nepodařilo,“ řekla Událostem247 Petra Koubková z Břeclavi.

Co si o příběhu muže myslíte vy? Sdělte nám váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články