Přídavek k důchodu: Kdo všechno má na peníze navíc nárok? Vše jsme pro vás zjistili

Někteří senioři mají nárok na přídavek k důchodu od státu. Má to jednu podmínku, tou je věk.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Ke stálému měsíčnímu důchodu mají někteří senioři nárok na zvláštní přídavek. Jde o takzvaný čestný důchod, který se připočte k zmíněné důchodové částce. Nárok na něj má přes tisíc Čechů. Jaké jsou tedy podmínky pro získání čestného důchodu? Vše vám v článku objasníme a srovnáme to i s našimi polskými sousedy.

Přídavek od státu

Podle Hospodářských novin, které o všem informovaly na začátku letošního roku, žije v Česku konkrétně 1103 lidí, kterým je 100 a více let. Podle odhadů se navíc toto číslo má v budoucnu nadále zvyšovat. Přesně tito lidé mají podle Hospodářských novin nárok na zmíněný čestný důchod, který v Česku činí 2 tisíce korun. Česká správa sociálního zabezpečení tuto částku seniorům automaticky posílá k důchodu, který již pobírají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stát začne lidem, kteří oslavili 100 let, započítávat peníze, na které mají nárok, automaticky. Není tedy potřeba složitě vyplňovat žádné formuláře, ani jiné podobné dokumenty

Mezi důchodci, kterým je více než 100 let převládají ženy. Nejvíce je těchto seniorů v Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně jich naopak je v Karlovarském kraji. Všichni tito senioři tak ke svému stávajícímu důchodu pobírají ještě zmíněný přídavek 2 000 Kč.

Jak to je u polských sousedů?

U polských sousedů je tomu trochu jinak. Podle webu Business Insider má na tamní čestný důchod nárok téměř tři tisíce Poláků, což je v porovnání s Českem relativně velké číslo. Mezi Poláky převažují mezi stoletými seniory taktéž ženy.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
U polských sousedů pobírá zmíněný přídavek k důchodu téměř třikrát více seniorů než v Česku. Podmínky pro získání zmíněných peněz jsou ovšem v Polsku velmi podobné

Daná osoba nemusí mít podle webu Business Insider odpracované žádné roky. Jakmile daného věku senior dosáhne, tamní sociální pojišťovna mu začne čestný důchod automaticky proplácet, bez ohledu na zmíněný počet odpracovaných let. Jedinou podmínkou u sousedů tedy je, aby člověk dosáhl věku 100 let.

Myslíte si, že by stát měl pro české seniory vymyslet další podobné přídavky k důchodu? Váš názor nám můžete sdělit dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články