Jedna skupina důchodců má smůlu: Od státu nedostanou ani korunu. Doufejte jen, že se to netýká i vás

Každá dobrá zpráva týkající se zvýšení důchodů má obvykle nějaký háček. A jinak tomu není ani tentokrát.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Růst důchodů se zpomalí, mimořádné valorizace nahradí pouze dočasný příspěvek a odchod do předčasného důchodu se znevýhodní. To jsou jen některé z novinek, které obsahuje zaváděná důchodová reforma. Není se tak čemu divit, že většina českých důchodců nejspíš současné vládě nepoděkuje. Jedna z věcí, kterou vláda letos zavedla však mnohé seniory potěšila. Týká se to i vás?

Velká část důchodců zajásala

Jak psaly Události247, od začátku letošního roku začal platit nový příspěvek, takzvané výchovné. Důchodci díky tomu každý měsíc dostávají za každé vychované dítě 500 korun navíc. Bohužel, nárok na finanční bonus nemá jen tak někdo. Jedna skupina důchodců má proto smůlu a od státu z příspěvku nedostanou ani korunu. Pobírat ho totiž může pouze jeden z rodičů, konkrétně ten „který o dítě pečoval v největším rozsahu“, píše na svém webu Ministerstvo práce a sociálních věcí. A právě kvůli tomu bylo mnoho důchodců z této novinky zklamáno.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nárok na výchovné zdaleka nemají všichni senioři

Příkladem je Petr K. z Kolína, o jehož příběhu píše web Deník. Spolu s manželkou vychoval 2 děti. Jeho žena ale následně zemřela a on se tak dožadoval přiznání výchovného. Na úřadě však neuspěl. „Prý bych měl nárok třeba kdyby se to stalo dříve, kdyby dětem byly tři, čtyři roky, a já je potom vychovával sám. V tomto případě se to ale na mě bohužel nevztahuje,“ uvedl důchodce, jehož manželka zemřela až v době, kdy byly obě děti dospělé.

Nárok na výchovné lidé nemají ani v dalších případech

Klíčové pro přiznání tohoto finančního bonusu už je samotné podání žádosti. Jak totiž na svém webu píše ministerstvo práce, o příspěvek nelze žádat dodatečně. Kdo tedy žádost o výchovné nedoloží hned k žádosti o přiznání starobního důchodu, má smůlu. Výchovné pak nedostanou ani ti, kterým i při dosažení důchodového věku není přiznán starobní důchod z důvodu nedosažení minimální doby pojištění, píše server E15.

Stejně tak přijdou zkrátka lidé, kteří ještě před dosažením důchodového věku začnou pobírat invalidní důchod. Výchovné na děti zvyšuje pouze starobní důchod, a tato skutečnost bude zohledněna při budoucím výpočtu starobního důchodu,“ upozorňuje web E15.

Je podle vás v pořádku, aby výchovné mohl pobírat jen jeden z rodičů, nebo byste byli pro to, aby měli nárok oba dva? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články