Chcete vědět, kolik dostanete na důchodu přidáno v roce 2024? Zjistili jsme to za vás

I když snížení daně upravilo ceny potravin na přijatelnou míru, hodí se každá koruna navíc. Senioři si však letos oproti jiným rokům moc nepřilepší.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení – to vše se od ledna mění. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. I když se seniorům penze od ledna zvyšují, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to je pouze o 360 korun.

O kolik se lidem zvýší důchod

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem bez rozdílu o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu, která je pro všechny stejná. Počítá s tím vládní nařízení o pravidelné valorizaci. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun. Ministr práce Marian Jurečka slíbil, že průměrná výše nově přiznávaných důchodů stabilně poroste.

Stát: Důchody už brzy čekají obrovské změny. Připravte se, tohle nebude jen tak. Hlavně seniorům se to určitě líbit nebude

Za 10 let se má důchod zvednout zhruba o 10 tisíc korun, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod aktuálně pobírá přes 2,8 milionu lidí. Důchody se podle zákona pravidelně valorizují, a to vždy od ledna. Všem, kteří pobírají důchod, se letos zvýší v korunové hodnotě o stejnou částku. Procentuálně si ovšem polepší nejvíce ti, kteří berou nejnižší důchody.

Vše si můžete spočítat sami

V lednovém výplatním termínu bude stejným způsobem, jakým je vyplacen důchod, tedy převodem na účet nebo složenkou, vyplacen i takzvaný doplatek valorizace. Ten dorovnává valorizaci pro různé výplatní termíny. Jak vysvětluje web Kurzy, jde o doplacení poměrné části valorizace od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dni. Pokud má tedy někdo výplatní den vždy 12. v měsíci, dostane navíc doplatek 131 korun, tedy poměrnou částku za prvních 11 lednových dnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za 10 let by se měly důchody v průměru zvýšit o 10 tisíc korun

Na webu Kurzy najdete také přehlednou kalkulačku, na které si můžete spočítat, kolik peněz navíc dostanete. Od roku 2025 se uvažuje o změně z klouzavého na kalendářní měsíc. Znamená to, že důchody by se vyplácely zhruba ve čtyřech termínech na začátku měsíce a výplata by zahrnovala celý kalendářní měsíc. Doplatek valorizace by už v tom případě tedy nebyl potřeba. „Já se v tom už neorientuji, ale na tu kalkulačku se podívám a uvidíme. Děkuji za tip,“ řekla Událostem247 paní Jana z Berouna.

Uvítali byste, aby vám stát vyplácel z důchodu více peněz? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články