Konsolidační balíček, který má vylepšit žalostný stav státního rozpočtu, se mezi lidmi nesetkal zrovna s pozitivními reakcemi.
Vláda ve Sněmovně prosadila jedno ze svých nejdůležitějších hospodářských opatření tohoto volebního období. Poslanci schválili konsolidační balíček, který mění šest desítek zákonů a má v příštích dvou letech mimo jiné díky daňovým změnám snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. Psal o tom už dříve web České noviny. O konsolidačním balíčku jsme také psali už na jaře letošního roku na Událostech247.
Stát: Snížení nemocenské sazby byla chyba
Vládní ozdravný balíček se dotkne především obyčejných lidí. Zavádí například pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Většina změn má začít platit od začátku příštího roku. Materiál také znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů, píší dále České noviny. Této povinnosti je stát zbavil na začátku roku 2009.
„Snížení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance v roce 2009 bylo nesystémovým krokem, který tehdy kritizovali i sociální partneři a vedlo k nerovnováze systému nemocenského pojištění. Sazba nemocenského pojištění placená zaměstnavateli se v roce 2019 snížila z 2,3 procenta vyměřovacího základu na 2,1 procenta jako kompenzace za zrušení karenční doby. Díky tomuto kroku a zavedení dalších dávek nemocenského pojištění vykazuje od roku 2019 účet nemocenského pojištění záporné saldo,“ píše resort na svém webu.
Nejvíce na to doplatí rodiny s dětmi, říká expertka
Podle daňové poradkyně ze společnosti BDO Moniky Lodrové dopadnou změny daní v balíčku nejvíc na rodiny s dětmi. „Z důvodu zrušení či omezení některých daňových slev a zavedení příspěvku na nemocenské pojištění zaměstnanců se v procentuálním vyjádření nejvíce zvýší daňové a odvodové zatížení u rodin s dětmi staršími tří let, kdy má rodič zaměstnanecký příjem 40 až 50 tisíc korun měsíčně a druhý rodič je doma s dětmi,“ uvedla pro České noviny.
Takové rodiny si mohou pohoršit s disponibilním příjmem až o deset procent kvůli vyšším odvodům a nižším daňovým odpočtům. Průměrný dopad na zaměstnance přitom Lodrová očekává mezi dvěma a pěti procenty hrubé mzdy.
„My jsme oba pracující. I přesto se nám nedaří skoro nic ušetřit, navíc máme dvě malé děti. No, teď se nám to kvůli tomu slavnému balíčku nepodaří nejspíš už vůbec,“ řekl Událostem247 Karel Malý z Třebíče. Nemocenské pojištění vzroste i osobám samostatně výdělečně činným. Minimální měsíční záloha je teď 168 korun, po změně by měla vzrůst na 216 korun, píše web Finmag.