Nakoupili jste v jednom z těchto obchodů? Hrozí, že během chvíle přijdete o všechny vaše peníze. Nachytala se už spousta Čechů

Vánoční šílenství vypuklo a obchody doslova praskají ve švech. Spousta lidí proto raději volí nákup dárků přes internet.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Advent je však také rájem podvodníků. Ti neváhají důvěřivé lidi připravit o veškeré peníze, které si našetřili na vánoční dárky. Pokud totiž nakoupí například na neznámém e-shopu, může se jim snadno stát, že zboží, které zaplatili dopředu, jim nikdy nepřijde, jak upozornil web Kupi.

Kde najdete seznam podezřelých obchodů

Zákazníků, kteří se stali oběťmi podvodu, je v České republice více než dost. Aby se takových případů stávalo co nejméně, Česká obchodní inspekce vede seznam internetových stránek, které jsou z nějakého důvodu pro spotřebitele rizikové. Najdete ho na jejích webových stránkách. Nejčastějšími důvody, proč jsou tyto e-shopy zařazeny mezi rizikové, jsou nedostatečné informace o prodejci. Mezi dalšími znaky rizikových online obchodů je například absence obchodních podmínek, či zvyšující se počet stížností od bývalých zákazníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zákazníci by měli být při online nákupech obezřetní

Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Před nákupem na těchto stránkách Česká obchodní inspekce varuje,“ opakuje se nejčastější důvod na seznamu pochybných e-shopů na webové stránce České obchodní inspekce. Objevují se však samozřejmě i další důvody, proč jsou tyto e-shopy vysoce podezřelé.

Na co dávat pozor

Na podezřelých webech totiž často opakovaně chybí obchodní podmínky. Sídlo firmy je mimo Evropskou Unii a na internetu je spousta negativních recenzí a porušení právních předpisů. Pokud jste si objednali zboží a máte pochybnost o konkrétním e-shopu, stačí se podívat na web inspekce a ověřit si, jestli také nepatří mezi ty potenciálně nebezpečné. I když je seznam pravidelně aktualizován, nelze ho brát jako kompletní výčet problematických e-shopů. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Nebezpečí lidem hrozí i v případě, kdy se rozhodnou prodat zboží přes online bazary. Na inzeráty totiž v poslední době hojně odpovídají podvodníci

Pokud si nejste jisti důvěryhodností e-shopu, ale produkt, o který máte zájem, jiný e-shop nenabízí, platbu za nákup raději proveďte na dobírku. Zbystřit byste měli i tehdy, pokud e-shop tuto možnost vůbec nenabízí a vyžaduje platbu předem. Zvlášť podezřelý je pak požadavek na platbu prostřednictvím systému Western Union. „Já sice platím předem, ale zboží objednávám jen na e-shopech, které znám. Například zboží z Číny bych kartou nikdy neplatila. Kdo ví, kdo za tím může být,“ popsala Událostem247 paní Hedvika z Mrákotína.

Nakupujete zboží přes internet? Pokud ano, dáváte si pozor na to, z jaké stránky zboží kupujete? Říct nám to můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články