Otevírací doba na slovanské věrozvěsty a Jana Husa: Většina obchodů bude mít standardní otevírací dobu. Najdou se ale i výjimky

Ve dnech státních svátků, 5. a 6. července, zůstanou i velké obchody otevřeny. Někteří obchodníci přesto provozní dobu zkrátí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pátého i šestého července zůstanou obchody otevřené, i ty s prodejní plochou větší než 200 m2. Jak upozorňuje deník Blesk, ani připomínka příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, ani výročí upálení Mistra Jana Husa nepatří mezi osm zvolených svátků, na které se ze zákona vztahuje zákaz prodeje. Server Peníze uvádí, že tato legislativní úprava platí od 1. října 2016. Prosadila ji skupina senátorů vedená Františkem Bublanem (ČSSD).

Přehledně: Před kterými svátky je dobré se předzásobit

Povinné volno dostanou zaměstnanci provozoven maloobchodu s plochou nad 200 metrů čtverečních na Nový rok, na Velikonoční pondělí (to následující připadne na 10. 4. 2023), 8. května, 28. září i 28. října a po celé tři dny Vánoc (prodej skončí na Štědrý den v poledne). O letošních červencových svátcích zůstanou velké řetězce jako Albert, Billa, Globus, Kaufland, Penny i Tesco otevřené podle běžné otevírací doby, neplánují žádná omezení, píše server Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Obchod

Možná to řeknu spíš z pohledu občana než ekonoma, ale je vidět, že je to celé jakési náhodné, nevidím velký smysl v tom, jak je to nastavené,“ odpovídá na dotaz Událostí247 Vít Hradil ze společnosti Cyrrus. Server Peníze připomíná, že ve výběru svátků není ani podle samotných předkladatelů zákona regulujícího prodej žádná logika. Podle Hradila šlo tehdy o kompromis. ,,Protože všechny najednou by zřejmě neprošly,“ dodává pro Události247.

Lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních, na čerpacích stanicích a nádražích mají výjimku

„Prodavačky si zaslouží volno. Tento argument mi připadá urážlivý vůči profesím, které si paušálně volno vzít nemůžou, třeba zdravotníci,“ řekla Událostem247 jedna z nakupujících v obchodě. Magistra Markéta Kořenková, která pracuje v lékárně, má podobný názor. ,,Zeptá se někdo každé prodavačky, jestli by raději nešla do práce třeba i o svátcích, když jsou příplatky? Nemyslím si,“ říká lékárnice pro Události247. Lékárny mají výjimku ze zákona.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Obchodní centrum

Naproti tomu vedoucí samoobsluhy Marie Pustějovská s prodejní plochou větší než 200 m2 podle sebe a svých kolegyň soudí, že prodavačky takové volno ze zákona obecně spíše vítají. „V úterý i ve středu máme otevřeno do 14:30, ale z vlastního rozhodnutí,“ zdůrazňuje Pustějovská pro Události247. „Děvčatům to vyhovuje. I když, vždycky se najdou nespokojení zákazníci… Upřímně, přivítali bychom, kdyby bylo nařízené volno úplně o všech svátcích,“ uzavírá pro Události247 šéfka obchodu.

Zdroj: Blesk, penize.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články