Češi si příští rok opět sáhnou o dost hlouběji do kapsy. Pro mnohé rodiny to může znamenat existenční problémy.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Domácnosti si v roce 2024 za regulovanou složku energií připlatí tisíce korun navíc. Regulovaná část ceny elektřiny meziročně stoupne o 65,7 procenta, což by mělo znamenat asi 1077 korun za megawatthodinu (MWh). U plynu bude regulovaná složka vyšší o 38,8 procenta, to je nárůst o 125 korun za MWh. Oznámil to Energetický regulační úřad.
Ceny energií se zvyšují neustále
Průměrná domácnost zaplatila za energie letos v červnu o 15 procent víc než ve stejném měsíci loni. Vyplývá to z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Ve srovnání s červnem před dvěma lety se náklady průměrné domácnosti zvedly o více než 60 procent, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Příští rok nás čeká další zdražování, které může způsobit rodinám s nízkými příjmy nemalé potíže. Pokud nebudou mít na zaplacení, může se také stát, že by je mohli dodavatelé úplně odstřihnout.
Podle analytiků se tak dá u většiny lidí očekávat růst koncových cen elektřiny o jednotky procent, vývoj však bude velmi individuální. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupne u velkých odběratelů, kteří se kvůli tomu obávají ztráty konkurenceschopnosti. Chtějí proto jednat s vládou, píše web České noviny. Vrátí se platby za obnovitelné zdroje, které byly od loňského října do konce letošního roku odpuštěny a platil je stát, jak jsme informovali nedávno.
Nebudeme asi topit, říká nešťastná žena
Za každou spotřebovanou megawatthodinu zákazník od ledna 2024 zaplatí opět 600 korun s DPH, připomněl web Novinky. Znamená to, že při běžné spotřebě domácnosti 3 MWh to bude 1800 korun ročně navíc. K tomu ještě vzroste platba za distribuci a další služby, a tak celková cena za megawatthodinu naroste asi o 1300 korun včetně DPH. Při běžné spotřebě to bude ročně o téměř 4000 korun. Navýšení plateb se týká všech zákazníků včetně těch, kteří mají fixované ceny.
Cenu je totiž možné zafixovat pouze u silové elektřiny, na kterou má dodavatel vliv. Druhá, regulovaná část, se mění bez ohledu na smlouvu. „Je to pro nás dost špatná zpráva, protože máme tři děti a peněz opravdu nemáme nazbyt. Snažili jsme se to řešit tím, že jsme méně topili, ale s novými cenami nebudeme zřejmě topit skoro vůbec, abychom alespoň nedopláceli,“ popsala pro Události247 svou situaci paní Anna z Břeclavi, která potřebuje vytopit starší rodinný dům.