Kvalita některých potravin, které se prodávají v České republice, je nevalná. Někdy to může být až hazard se zdravím.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Češi jsou milovníky pomazánkového másla. Na rohlík nebo chleba si ho namažeme buď samotné, nebo z něj uděláme výtečnou pomazánku. Velmi oblíbené je i máslo s příchutí křenu. Před nedávnem však mohli zákazníci známého obchodního řetězce koupit pomazánkové máslo s touto příchutí, které bylo zkažené, jak jsme informovali na Událostech247.
Toto máslo určitě nezamrazujte
Toto máslo s příchutí křenu se vyrábí pod značkou Clever, která patří pod obchodní řetězec Billa. Mohlo však být zdraví nebezpečné, protože u některých výrobků tohoto typu se nafukovalo víčko. „Chtěli bychom upozornit, že z preventivních důvodů kvůli možnému zdravotnímu riziku stahujeme výrobek,“ informovala Billa na svém webu. Jedná se o Clever Tradiční pomazánkové máslo s křenem, o hmotnosti 150 gramů a datem minimální trvanlivosti do 26. listopadu 2023.
Dovozcem a výrobcem tohoto pomazánkového másla s příchutí křenu je společnost Olma, a. s. Zákazníkům, kteří uvedené balení zakoupili, Billa doporučila výrobek nekonzumovat a vrátit v kterékoli prodejně Billa, a to i bez pokladního dokladu. Za způsobené komplikace se společnost všem zákazníkům omluvila. Doma v mrazáku by toto pomazánkové máslo měl mít jen málokdo, protože podle webu Poraďte není pomazánkové máslo dobré dávat do mrazáku. Po rozmražení je z něj totiž jen hrudkovitá kaše.
Unie pomazánkové máslo zatrhla
„Pomazánkové máslo máme velmi rádi, používám ho především do pomazánek. Asi před třemi týdny jsem v obchodě koupila dvě balení, když jsem jedno rozdělala, byla na něm zelená plíseň. Datum minimální spotřeby přitom mělo ještě týden,“ řekla Událostem247 paní Markéta ze Sokolova. Pomazánková másla se prodávají téměř ve všech obchodech a Češi je milují. Na jejich etiketách však vždy objevíte název „tradiční pomazánkové“.
Změnu názvu má na svědomí Evropská unie, které právě název „máslo“ na etiketě vadil. Odůvodnila to tím, že cizince by totiž tento termín mohl zmást, při koupi by očekával klasické máslo, tedy tradiční nažloutlý tuk, ale zakoupený výrobek by tak po otevření opravdu nevypadal a měl by i zcela jinou chuť. Takto označené se pomazánkové máslo prodává od roku 2014, připomíná web Kupi. I přesto ho Češi mají stále v povědomí jakožto tradiční pomazánkové máslo.