Pokud podnikáte, měli byste mít zřízenou datovou schránku, která je pro všechny OSVČ povinná.
Na základě změny zákona došlo v roce 2023 k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Jak jsme na Událostech247 informovali, každý nový uživatel dostal dopis do vlastních rukou, ve kterém byly přihlašovací údaje. Hodně z nich se však do datové schránky stále nepřihlásilo.
V čem je schránka výhodná
Datová schránka funguje jako e-mailová schránka. Rozdíl je v tom, že certifikovaná autorita garantuje totožnost jejího majitele. Znamená to, že před vydáním přístupových údajů do datové schránky stát nebo firma, kterou k tomu zmocnil, ověří identitu uživatele, kterému ji zřizuje. Doručení do datové schránky proto má stejný právní účinek jako doručení písemnosti do vlastních rukou adresáta, upozornil web Peníze. „Bydlím na vesnici a je pro mě pohodlnější vyřizovat úřední věci přes datovku. Jsem s ní spokojená,“ řekla Událostem247 paní Lucie z Mrákotína.
Kromě zasílání a odesílání dokumentů má datová schránka také další funkce. Pokud ji propojíte s Portálem občana, můžete získat řadu výpisů. Například z rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče a další, o které byste jinak museli žádat osobně na úřadě. Po propojení s Portálem dopravy si můžete pohodlně vyřídit také nový řidičský průkaz. Aby vám žádná datová zpráva neunikla, je možné si v Portálu občana aktivovat možnost zasílání upozornění na svoje telefonní číslo nebo e-mail.
Finanční správa hrozí vysokými pokutami
Na začátku roku 2023 zřídilo ministerstvo vnitra přes dva miliony datových schránek všem fyzickým podnikajícím osobám. Podle zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů jsou datové schránky pro podnikatele povinné. I přesto však po roce od jejich spuštění stále zůstává 450 tisíc schránek, do kterých se zatím nikdo nepřihlásil, píše web Peníze. To, že se část podnikatelů do datových schránek ještě nepřihlásila, neznamená, že by nebyly funkční.
Zpřístupní se automaticky desátý den od nepřevzetí obálky s přístupovými údaji nebo patnáctým dnem od data doručení přístupových údajů, píše dále web. Tomu, kdo má datovou schránku zřízenou povinně ze zákona a nepodá daňové přiznání elektronicky, hrozí pokuta 1000 korun poté, co tak neučiní ani po výzvě finančního úřadu. Ten může výjimečně zvýšit pokutu až na 50 tisíc korun, pokud nesplnění povinnosti „závažně ztěžuje správu daní“, dodává web Peníze.