Senioři každý rok přichází o tisíce korun. Zapomínají si totiž vyzvednout speciální odměnu. Peníze pak propadnou státu

Jedná se o přeplatky za léky, které vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka, a to vždy za každé kalendářní čtvrtletí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, o vrácení peněz lidé žádat nemusí. Pojištěncům jsou vypláceny automaticky. Výši přeplatků si může každý zjistit v aplikaci své pojišťovny. Každý pojištěnec má určitou výši takzvaného ročního ochranného limitu. Ten je stanoven zákonem o veřejném zdravotním pojištění a naplňuje se podle toho, kolik pojištěnec zakoupí léků nebo výživ na předpis od lékaře.

Nejhůř jsou na tom senioři

V případě překonání limitu pojišťovna klientovi vrací přebývající částku. Výše ochranného limitu není u každého pojištěnce stejná. Jak už dříve uvedla VZP, na 500 korun je limit stanoven u lidí, kterým byla uznána invalidita ve druhém nebo třetím stupni, ale invalidní důchod jim nebyl přiznán kvůli nesplnění podmínky doby pojištění. Na 500 korun je limit stanoven také u pojištěnců starších 70 let.

Zdravotní pojišťovny svým klientům vracejí peníze. Nejvíce starším lidem

Také minulý rok zdravotní pojišťovny vracely z doplatků rekordní částky. I přesto však přibývá případů, že se jim vratku nepodaří vůbec doručit, jak upozornil web Novinky. Převážně senioři tak přicházejí o nemalé peníze. Největší zdravotní pojišťovna v zemi VZP vracela loni svým klientům za přeplatky na lécích rekordních 800 milionů korun. „Oproti roku 2022 šlo o 17,5procentní nárůst, respektive o 119,4 milionu korun víc,“ uvedla pro Novinky mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

U přeplatků se chystá změna

Nedoručené přeplatky jsou podle mluvčí ve formě složenky, poštovní poukázky typu B, které se pojišťovně vrátily, pokud si je klient nevyzvedl na poště. „Může to být z důvodu, že si pravidelně nevyzvedává schránku nebo to nestihl. Podíl nedoručených přeplatků vůči celkovému objemu činil loni v průměru 5,7 procenta,“ říká Plívová. Jen z VZP si tak lidé za léky nevybrali v úhrnu více než 45 milionů. Šlo o desítky tisíc případů, když pouze ve čtvrtém kvartálu jich bylo 22 tisíc.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Přeplatky za léky si nevyzvedává velká spousta Čechů

Průměrná výše loňské vratky u největší tuzemské pojišťovny činila 1256 korun. Od příštího roku se počítá se zásadní změnou – přeplatky by už totiž neměly vracet pojišťovny. Při předložení receptu na léky má lékárník v systému ihned vidět, zda pacient už dosáhl limitu, a lidé by je tudíž již při nákupu nemuseli platit, píší dále Novinky. „Podle mě je to dobrá změna, protože ne každý se v tom orientuje, natož senioři. Já mám už od dětství cukrovku, takže pojišťovnu stojím peníze a nikdy mi nic nevraceli,“ říká paní Markéta.

Vyzvedáváte si své přeplatky za léky? Podělte se o to s námi dole v diskuzi

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články