Přehled vzácných českých mincí: Mají astronomickou hodnotu. Kdo má jednu z nich v peněžence, získá přes 500 000 korun

Některé staré věci mohou mít velmi vysokou cenu. Týká se to například nábytku, porcelánu, mobilních telefonů, nebo mincí a bankovek.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Například takzvaná zairovka. Jedná se o 30 let starou dvousetkorunovou bankovku s chybně vytištěným bezpečnostním proužkem, na kterém omylem stojí nápis République du Zaire, jak před časem informovaly Události247. Tento chybotisk se vůbec neměl dostat do oběhu. Někteří odborníci před velkou dražbou této bankovky před 7 lety odhadovali, že by se její cena mohla vyšplhat až na 500 tisíc korun. Vzácné nejsou jen bankovky, ale i některé mince.

Prohlédněte si své peněženky

Podle serveru Peníze by se však mohla tato bankovka vydražit klidně i za částku blížící se ke 2 milionům korun. Vzácné kousky se skrývají také mezi mincemi. Ty vyražené v počtu menším než 30 tisíc kusů jsou často nejcennější, protože jich je méně, jak upozornil web Poznat svět. Velkou hodnotu má například desetikoruna z roku 2000. Mince s motivem brněnského Petrova byla vydána v limitovaném nákladu pouhých 25 tisíc kusů. Zachovalý exemplář by se mohl vyšplhat až na cenu 2 000 korun. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Vzácných mincí a bankovek je v oběhu celá řada

Další desetikoruna, tentokrát z roku 1993, se vyznačuje ojedinělou odchylkou ražby. Ve zkušební sérii byly omylem pozměněny některé prvky designu a stala se mimořádně vzácnou. Za jednu jsou sběratelé ochotni zaplatit až 150 tisíc korun. Raritou jsou i dvacetikoruny vydané ke 100. výročí republiky. Byly vydány ve třech provedeních s T. G. Masarykem, M. R. Štefánikem a E. Benešem a každá varianta byla vyrobena v nákladu 200 tisíc kusů. Sada mincí může dosáhnout ceny až 600 korun.

Vzácných mincí je opravdu spousta

Padesátikoruna ražená v roce 1993 sice není díky vysokému nákladu vzácná, ale v následujících letech se objevily limitované emise, které se staly sběratelským artiklem, píše dále web Poznat svět. Například za mince z let 2006 a 2007 mohou lidé získat až 550 korun, zatímco ražba z roku 1998 může stát jen okolo 700 korun. Ještě o něco vzácnější vydání z roku 2013 má tržní hodnotu přibližně 1 500 korun, ražba z roku 2005 může dosáhnout částky až 2 800 korun.

20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

Pokud by měl někdo doma pětihaléř z roku 1924, který je cenný díky extrémně omezené produkcí, má doma poklad. Tento numismatický zázrak byl totiž v roce 2010 vydražen za závratných 506 tisíc korun. Podobně na tom jsou i pětikorunové mince z let 1937 a 1986 a to díky svým omezeným ražbám. Jejich hodnoty se vyšplhaly na desítky tisíc korun. „Můj tatínek po dědečkovi zdědil sbírku mincí a má v ní i opravdu hodnotné kousky. Je to ale rodinné dědictví a v rodině i zůstane,“ říká Událostem247 paní Katka z Telče.

Našli jste někdy v peněžence vzácnou minci, či bankovku? Sdělit nám to můžete v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články