Zdražování potravin už se v poslední době stalo normou. U některých je ale nárůst ceny skutečně markantní.
Potraviny v posledních pár letech zdražily plošně. Důvodem byla především inflace. A příliš nepomohlo ani snížení DPH na potraviny, jak psaly Události247. Ceny některých surovin však rostou i z jiných příčin. Patří mezi ně třeba měnící se klimatické podmínky anebo rostoucí ceny energií a lidské práce. A také z těchto důvodů již delší dobu zdražuje potravina, kterou konzumuje až 9 z 10 Čechů, a sice těstoviny.
Tato potravina si u Čechů získala oblibu
Vřetena, kolínka či mušle, ale také špagety nebo lasagne. Těstovin je obrovské množství druhů a v oblibě je má mnoho Čechů. Jak před pár lety psal magazín Agrární komory České republiky AGRObase, od roku 1989 do roku 2018 stouplo množství těstovin, které průměrný Čech za rok zkonzumuje, z 3,1 kilogramu na 8,2 kilogramu, což je skoro trojnásobný nárůst. Bohužel, spolu s rostoucí oblibou již dlouhodobě roste také cena této suroviny.
Jak uvádí web Kupi, za posledních 10 let se cena těstovin zvýšila téměř o 50 procent. Zatímco v lednu roku 2014 stál kilogram těstovin v českých obchodech průměrně 42,8 koruny, na začátku letošního roku už to bylo 64 korun. Není se tak čemu divit, že mnozí Češi si raději dělají zásoby. Jakmile se tato oblíbená potravina objeví v akci, koupí více balení na horší časy.
Za zdražení může řada faktorů
Jak dále uvádí server Kupi, jedním z faktorů, který se na rostoucí ceně podepisuje, je zdražování energií. Výroba těstovin je totiž energeticky velmi náročná, a tak když v posledních letech vlivem energetické krize ceny plynu a elektřiny slouply, chtě nechtě se to muselo promítnout i do finálních cen těstovin. Zároveň, zdražily také klíčové suroviny potřebné pro výrobu těstovin. Především se jedná o mouku a vajíčka. Ta například za posledních 10 let zdražila o 35 procent, jak psaly Události247.
A za kolik se tedy těstoviny aktuálně prodávají? Podle Moniky Kopčilové z portálu Kupi.cz se cena těstovin v akci pohybuje kolem 50 až 60 korun za kilogram. Běžná, neakční cena je pak mezi 80 až 100 korunami a v některých případech mohou ceny dosahovat až 160 korun za kilogram.