Zákony mluví jasně: Za zašlápnutí hmyzu hrozí pokuta 50 000 Kč. Letos se to bude hojně kontrolovat

Stejně tak jako jsou přísně chráněné rostliny či živočichové, platí tato ochrana i pro vybrané druhy hmyzu. Za jejich likvidaci hrozí vysoké sankce.

i Zdroj fotografie: Dat doris/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Většina lidí hmyz v oblibě příliš nemá. Ačkoli do této skupiny živočichů patří třeba i krásní motýli a pilné včely, vedle nich jsou zde také otravní komáři či mouchy. Mnozí tak různý hmyz ve snaze vyhnout se štípancům a bzučení likvidují. To se ale někdy nemusí vyplatit. Za zašlápnutí či jiný způsob likvidace některých druhů hmyzu totiž hrozí vysoké pokuty.

Hmyzu v přírodě ubývá

Zejména v letních měsících lze někdy nabýt dojmu, že hmyz je úplně všude a různých mušek a brouků je spousta. Ve skutečnosti však hmyzu v posledních letech rychle ubývá. Jak píše web ČT24, ve světě jsou místa, kde množství hmyzu kleslo už o 50 procent. To může být přitom pro lidstvo a celkovou rovnováhu v přírodě velký problém. Zdánlivě neužitečný hmyz má totiž také mnoho pozitivních přínosů.

iZdroj fotografie: Rudi Verovnik / Creative Commons / CC-BY-SA
Mezi kriticky ohrožené druhy patří i bělásek východní

Nejen proto tak přibývá chráněných druhů rostlin a živočichů, včetně hmyzu, jejichž likvidace je přísně zakázaná. Jejich seznam uvádí novela zákona o ochraně přírody a krajiny, jejíž kompletní znění je uvedené na webu Zákony pro lidi. Mezi kriticky ohrožené druhy hmyzu patří například motýl bělásek východní, hnědásek osikový, tesařík alpský, kudlanka nábožná nebo cikáda viničná.

Za likvidaci chráněných druhů hrozí pokuta

Jak píše web Zahradaweb, za likvidaci těchto zvlášť chráněných a kriticky ohrožených druhů hmyzu hrozí lidem pokuta až 50 tisíc korun. Ačkoli v běžném životě či na své zahradě se nejspíš lidé s ohroženými druhy setkají jen zřídka, i tak je dobré si na to dávat pozor.

Pokuta miliony korun za sebrání špatné houby: Češi o přísných zákonech v lesích nemají ponětí. Pak na to doplácí

Zároveň zakázané není pouze hubení a likvidace chráněného hmyzu, ale i dalších rostlin a živočichů. A to i hub. Jak psaly Události247, Čechům, hrozí pokuta až 2 miliony korun za to, že budou sbírat vybrané druhy vzácných hub. Týká se to například hřibu královského nebo hřibu moravského.

Setkali jste se někdy s výše uvedenými druhy hmyzu? Dejte nám to vědět v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články