Ačkoli mnozí lidé mají pocit, že ceny potravin jsou stále velmi vysoké, reálně řada z nich zlevňuje.
Vysoká inflace je již pryč a raketové zdražování, jakého jsme byli svědky zejména v loňském roce, je naštěstí minulostí. Jak píše web Forbes, v dubnu a květnu činila meziroční inflace v Česku 2,9, respektive 2,6 procenta. A pozitivní zprávy se týkají také vývoje cen potravin. Češi tak aktuálně mají dobrou příležitost, jak na potravinách ušetřit.
Meziroční pokles cen o desítky procent
Jak píše web iDnes, mnohé potraviny jsou aktuálně výrazně levnější, než tomu bylo loni touto dobou. Například cherry rajčata meziročně zlevnila skoro o 50 procent, vyplývá z dat portálu AkcniCeny. O 46 procent zlevnila cibule, zhruba o třetinu nižší ceny pak aktuálně mají brokolice a chlazená kuřata. Cenovky na vybraných potravinách však šly dolů nejen v meziročním srovnání. Levnější jsou mnohé komodity i v porovnání s letošním lednem. Jak píše web Český rozhlas, méně stojí třeba jablka nebo chléb.
Velký podíl na tomto vývoji cen má lepší úroda zmíněného ovoce a zeleniny. Pozitivní vliv má také pokles cen vybraných vstupních nákladů, jako jsou hnojiva nebo energie, dodal pro web iDnes produktový manažer webu AkcniCeny Gjurses Siderov. To vše stojí za tím, že aktuálně je ideální doba, jak na potravinách ušetřit.
Na potravinách lze ušetřit i dalšími způsoby
Nehledě na celoplošný vývoj cen však lze na potravinách ušetřit i dalšími způsoby. Mezi ty velmi efektivní patří využívání různých slev a akcí plynoucích z věrnostních programů jednotlivých řetězců. Jak již dříve psaly Události247, lidé tak mohou uspořit klidně i tisíce korun měsíčně.
Své věrnostní programy mají všechny známé řetězce. Tím vůbec nejoblíbenějším je mezi Čechy Tesco Clubcard, jak psaly Události247. Využít lze však i řadu dalších. Namátkou lze zmínit třeba Billa klub, který v nedávné době doznal řady novinek. A inovacemi prošel i program Globusu, který je nově nazvaný Můj Globus.