Nebezpečný olej v českých obchodech. Prodával se ve velkém. Teď ale vyšla pravda na povrch

Není olej jako olej. Nedávno se u jednoho druhu zjistilo, že nesplňoval předepsanou kvalitu a musel být stažen z prodeje.

i Zdroj fotografie: Geoff Peters/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Olej patří mezi základní výbavu každé kuchyně. Kromě běžného slunečnicového či řepkového mají doma mnozí Češi také olivový olej, který s oblibou přidávají do salátů a dalších pokrmů. Ti, kteří si tuto potravinu také kupují, by ale měli zpozornět. V jednom ze známých supermarketů se totiž objevil druh oleje, který by lidé raději konzumovat neměli.

Olej v Globusu měl nevyhovující kvalitu

Jak píše web Kupi, řetězec Globus v nedávné době musel ze svých prodejen stáhnout olivový olej značky Kaiser Franz Josef Exclusive. Konkrétně se jednalo o Extra panenský olivový olej. Ten přitom mnozí lidé oceňují pro jeho vysokou kvalitu, jak vyplývá z uživatelských recenzí na portále Zboží a Heuréka.

iZdroj fotografie: Globus Holding / Creative Commons / CC-BY-SA
Závadný druh oleje se prodával v obchodech Globus

Právě nevyhovující kvalita však byla důvodem, proč musel řetězec Globus potravinu přestat prodávat. A jak tento potenciálně nebezpečný výrobek poznat? Závadné produkty nesou šarži L – 23052E04 a jejich doba trvanlivosti je do 21. února příštího roku, dodává server Kupi. Je tak klidně možné, že řada lidí má olej stále doma.

Olivové oleje mohou být problematické i z dalších důvodů

Na českém trhu se vyskytuje také řada olejů, které sice nevykazují žádné reálné závady, kvůli kterým by musely být staženy z prodeje, přesto však nesplňují všechny předepsané normy. Dokazuje to loňská kontrola inspektorů Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), o níž informuje web Novinky.

Tak už to prasklo: O známých olejích na vaření nám obchody nechutně lhaly. Máte jednu z těchto značek doma?

Kontroloři posuzovali kvalitu 21 vzorků, přičemž u 14 z nich zjistili pochybení. U 10 z nich byl důvodem název, který neodpovídal obsahu. Mnohé výrobky totiž měly na etiketě uvedeno, že se jedná o extra panenský olej, ve skutečnosti ale produkt spadal do nižší kvalitativní třídy. Šlo buď o panenský, případně dokonce lampantový olej, který by neměl být ani určen k přímé konzumaci, ale pouze k dalšímu zpracování, dodává web Novinky.  

Kupujete si olivový olej? A díváte se na to, jakou kvalitativní třídu splňuje? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články