Pokuta 500 000 korun za sekání trávy na vlastní zahradě? V Česku realita, na kterou už doplatilo mnoho lidí

Na Událostech247 jsme už dříve upozornili na to, že za mnohé činnosti, které lidé dělají na vlastních zahradách, hrozí pokuta.

i Zdroj fotografie: Lewis Clarke / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jedná se například o kácení vzrostlých stromů bez předchozího získání povolení. Jedná se o kácení stromů, jejichž kmen má ve výšce 130 centimetrů nad zemí průměr větší než 80 centimetrů. V těchto případech zdaleka nestačí jen vzít motorovou pilu a strom skácet. Předcházet by tomu mělo podání žádosti o povolení u příslušného orgánu ochrany přírody, což bývá městský nebo obecní úřad.

Zahrádkáři mají spoustu povinností

Víte od nás, že v určitých případech může být pokutováno také pálení starého listí a dalšího bioodpadu. V České republice totiž omezuje spalování bioodpadu několik zákonů. Pálit mohou pouze lidé starší 18 let a měli by při tom dbát na to, aby měli oheň neustále pod kontrolou a aby nedošlo k jeho rozšíření. Důležitá je i bezpečná vzdálenost od budov a hořlavých materiálů. Po ruce by také vždy měli mít hasicí přístroje.

Čechům, kteří mají na zahradě strom hrozí monstrózní pokuta 100 000 Kč. Stačí udělat špatně 1 maličkost a už se vezete

Pokutu však můžete dostat i za obyčejné sečení trávníku. Jak píše web Lidovky, některé obce mají dokonce povinnost sekat trávu zanesenou ve svých vyhláškách. Většina lidí však o tom, že i pro sečení trávníku platí určité podmínky, nemá ani tušení a riskuje vysoké pokuty. Pokud tedy patříte mezi vlastníky, kteří na svém pozemku neudržují zeleň dlouhodobě, měli byste si přečíst něco o zákonu č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Pokuta za plevel je až půl milionu

Nařízení se týká fyzických a právnických osob, které na pozemcích mimo jiné pěstují rostliny, píše web Chalupáři zahrádkáři. Řídit se jím musí nejen vlastníci pozemku nebo objektu, ale také osoby, které zahradu užívají. Neudržovaná zeleň může šířit invazivní druhy, které mohou zamořit i okolní zahrady a parky. Majitelé zahrad proto mají povinnost zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí či k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat.

iZdroj fotografie: Kenneth Allen / Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelům zahrad hrozí za neudržování zeleně velká pokuta

Nepodnikající fyzická osoba může za spáchání tohoto přestupku podle /§ 78 odst. 2 písm. a)/  dostat pokutu do výše 30 tisíc korun. Právnické a podnikající fyzické osobě pak hrozí pokuta do výše 500 tisíc. Pokud byste třeba sekali zahradu a invazivní druhy, ve formě například plevelů, by se dostaly vaší nedbalostí i na sousedovu zahradu, pokuta vám může hrozit také. Zejména pak v případě, kdy by tento plevel byl nebezpečný. Jedním z takových druhů je dobře známý Bolševník velkolepý, který dráždí lidskou kůži.

Co si o tom všem myslíte vy? Napište nám váš názor v diskuzi pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články