Za tažné zařízení na autě vám policie udělí obří pokutu: Řidiči o málo známém zákoně vůbec neví. Pak na to šeredně doplácí

Jezdit autem znamená také dodržovat nejrůznější předpisy a pravidla. V opačném případě šoféři riskují pokuty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řidiči už si zvykli, že je na silnicích nekontrolují jen policisté, ale také nejrůznější kamery a radary, které měří rychlost. Moderní technologie jdou ale rychle kupředu a na motoristy se tak valí další kontroly. Události247 informovaly například o speciálních dronech, které dokáží odhalit i přestupky jako je riskantní předjíždění přes plnou čáru, nezastavení na stopce, nebo vjíždění na železniční přejezd, když bliká červená.

Lidé o spoustě zákazů ani neví

Někdy však můžete dostat pokutu i za to, co byste vůbec nečekali. Například když si v autě necháte pití. O tom, že klasická plastová láhev může při vysokých teplotách uvolňovat do nápoje škodlivý antimon, psaly Události247 už dříve. Tento rakovinotvorný prvek totiž výrobci PET lahví používají jako katalyzátor. Vědci proto doporučili, aby lidé v letních měsících rozhodně nenechávali lahve s pitím volně položené v autě.

Necháváte si v autě PET lahev s pitím? Hasiči vám za to můžou dát pokutu, hrozí totiž velké riziko

I když se tomu jen těžko věří, láhev vody odložená v rozpáleném autě může způsobit dokonce i požár. Video, které na internet umístili hasiči, názorně ukazuje, jak malá plastová láhev s vodou bez problémů propálí díru do papíru. Čirý obal s tekutinou uvnitř se za nešťastné konstelace promění v lupu, která soustředí sluneční světlo do jednoho bodu a zapálí celé auto. Psali jsme, že vám za to navíc hasiči mohou udělit pokutu. Jde totiž o spáchání přestupku v rámci požární ochrany.

Pokuty nejsou zrovna malé

Spousta řidičů neví ani to, že jízda s tažným zařízením podléhá pravidlům, a to i v případě, že právě s jeho pomocí nic netáhnou. Mohou se pak dostat do problémů nejen s policií, ale v případě nehody také s pojišťovnou, jak upozornil web Autosalon. Tažná zařízení se ovšem dělí podle toho, jakým způsobem se odjímají. Pokud je možné kouli odebrat bez použití nářadí, nebo ji sklopit, pak musí být z auta odejmuta, píše dále web.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Tažné zařízení by měly řidiči využívat jen v případech, kdy ho skutečně potřebují

Ve chvíli, kdyby byl řidič přistižen policejní hlídkou s nevyužitým tažným zařízením s možností demontáže nebo sklopení, hrozí mu pokuta ve výši až 2500 korun. Vždy důležité, aby připevněné tažné zařízení bylo zapsané v technickém průkazu. Zároveň „koule“ nesmí zakrývat registrační značku ani světla. Tento přestupek není možné řešit na místě, a tak se posílá do správního řízení. Po rozhodnutí je udělena pokuta 5 000 až 10 000 korun a k tomu navíc zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Věděli jste o výše uvedené pokutě? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články