Pravidelné měsíční výdaje Čechů od července opět o něco vzrostly. Důvodem je nový poplatek, jež musí platit všichni, kteří používají elektřinu.
Od prvního července Čechům na fakturách za elektřinu přibyla další položka. Je jí nový poplatek za používání elektřiny, respektive na činnosti nově vzniklého Elektroenergetického datového centra. Nejedná se sice o nijak vysoké částky, nevyhne se jim ale nikdo. Ti, kteří mají více nemovitostí, si pak připlatí ještě víc.
Nové centrum vzniklo nedávno
Zmíněné Elektroenergetické datové centrum vzniklo 1. srpna, jak psaly Události247. Slouží především pro fungování komunitní energetiky a sdílení elektřiny, kterou mohou nově lidé v Česku využívat. Centrum má zajišťovat informace o spotřebě elektřiny domácností a firem, a to včetně rozdělení podle času, tarifu a v budoucnosti i podle typu spotřebiče, píše web iDnes. Data pak budou dostávat obchodníci, distributoři a také správci přenosové soustavy.
A jak vysoký poplatek je? Jak jsme již zmínili, nejedná se o příliš velké částky. Na každé odběrné místo poplatek činí 5,10 koruny měsíčně. Ročně si tak Češi připlatí zhruba 60 korun. V případě, že mají navíc chatu či další nemovitost, se pak samozřejmě výše poplatku násobí.
Další poplatek se naštěstí nezvýší
Události247 také informovaly o plánu ministerstva průmyslu zvýšit platby na činnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ). U elektřiny se mělo jednat o navýšení 1,61 koruny měsíčně za každé odběrné místo. U plynu měl poplatek vzrůst z 1,34 na 2,20 koruny za každou megawatthodinu spotřebovaného plynu. To se ale nakonec nestane.
Jak píše server Novinky, vláda totiž požadované navýšení, jež ministerstvo navrhovalo, neschválila. Důvodem je, že ministerstvo prý dostatečně nevysvětlilo důvody, proč mělo k navýšení sazeb dojít. Poplatek tak zůstane ve stejné výši, jako byl dosud.