V Česku se rozjely masivní kontroly domácností. Kontroluje se, zda se doma chovají lidé tak, jak mají

Existují případy, kdy lidem může do bytu přijít kontrola v v podobě vlastníka nemovitosti. V některých situacích nemusí být ani ohlášená.

i Zdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Při pronajímání bytu může vyvstat řada sporných otázek. Jednou z nich je nárok majitele bytu vstupovat do něj. Jak píše web dTest, střetává se zde totiž právo majitele nemovitosti na kontrolu svého majetku s právem nájemce na ochranu svého soukromí. Pronajímatel má sice právo do domácností lidí, kterým byt pronajímá, vstupovat. Mát to však svá pravidla.

Kontroly domácností by pronajímatelé měli hlásit předem

Jak jsme již zmínili, majitel pronajímaného bytu skutečně má ze zákona právo do něj vstupovat. Konkrétně to říká občanský zákoník, jak dále uvádí server UlovDomov. Musí však mít pro kontroly oprávněný důvod. Tím může být třeba potřeba provést opravy. Ale také kontrola toho, zda se nájemci chovají k vybavení bytu s respektem a zda je tedy byt v dobrém stavu.

Po celé republice právě probíhají rozsáhle kontroly domácností. Vlezou k vám domů a zkontrolují, jestli se chováte slušně

iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單)/ Creative Commons / CC-BY-SA
Neohlášeně by majitelé bytu měli chodit jen v nouzových situacích

Kromě zákonů jsou zde pak i nepsaná pravidla slušného chování, jež by měli pronajímatelé respektovat. Patří mezi ně i to, že svou návštěvu lidem ohlásí předem. Ideálně by to měli provést alespoň 2 týdny dopředu. Časté kontroly pronajímatele totiž mohou být pro nájemce nepříjemné a narušovat jeho soukromí. Pokud by byly návštěvy příliš časté bez reálného důvodu, může se dokonce nájemník obrátit na soud, píše dále web UlovDomov. A v krajních případech může získat i nárok kompenzaci, třeba formou slevy z nájmu, dodává server dTest.

Někdy pronajímatelé svou návštěvu hlásit nemusí

Pak jsou tu také případy, kdy mohou majitelé bytů do domácností vstoupit neohlášeně. Jedná se o případy, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí poškození bytu či jeho vybavení. Může jít třeba o situace, kdy majiteli bytu zavolají sousedi, že z pod dveří vychází kouř či že v něm evidentně praskla voda. Pokud nájemce není doma, může tak do bytu vstoupit jeho majitel, aby škodě zabránil.

Za nefunkční zvonek na dveřích hrozí Čechům tučná pokuta. Lidé jsou rozzuřeni, jak si to jen můžou dovolit?

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
V pronajatém bytě žije spousta Čechů

Na závěr zmiňme ještě jeden důvod, kdy mohou lidem do domácností přijít neohlášené kontroly. Jedná se o úředníky Okresní správy sociálního zabezpečení či jejich zaměstnavatele, kteří je mohou přijít zkontrolovat v době čerpání nemocenské, jak již dříve psaly Události247.

Stalo se vám někdy, že majitel bytu k vám přišel na kontrolu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články