Za nefunkční zvonek na dveřích hrozí Čechům tučná pokuta. Lidé jsou rozzuřeni, jak si to jen můžou dovolit?

Pokuty lidem v Česku hrozí za celou řadu menších či větších prohřešků. V určitých případech může být příčinou i rozbitý zvonek.

i Zdroj fotografie: Belchers Albert/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Když lidem doma nefunguje zvonek, je to nepříjemnost, která jim v horším případě komplikuje život a musí kvůli tomu volat opraváře. Že by jim za to ale hrozila pokuta? Ačkoli to možná zní poněkud bizarně, v určitých situacích se to může stát.

Nefunkční zvonek se lidem může prodražit

Konkrétně je nefunkční zvonek problémem v případě, kdy úředníci Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) kontrolují lidi na neschopence a nedozvoní s k nim. Obecně totiž platí, že pokud úředník člověka na dané adrese nezastihne, může mu být neschopenka krácena či dokonce zcela odebrána. A v případě obzvlášť závažného porušení léčebného režimu pak lidem hrozí dokonce i pokuta ve výši až 20 tisíc korun, jak uvádí web Měšec.

iZdroj fotografie: Mercy/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pracovníci OSSZ mohou na kontrolu přijít prakticky v jakoukoli hodinu

Důvodů, proč úředník lidi nezastihne, může být samozřejmě několik. Jedním z nich ale může být i nefunkční či neoznačený zvonek. Jak totiž uvádí web Seznam Zprávy, pokud se úředník na člověka nedozvoní, uvede do záznamu, že byl nezastižen. Lidé se pak sice mohou rozčilovat, že doma byli a zvonek pouze neslyšeli, nebude jim to ale nejspíš nic platné.

Kontrola může přijít kdykoliv

Jak dále vysvětluje server Seznam Zprávy, úředníci s OSSZ mohou Čechy kontrolovat od 15. dne nemoci, a to v podstatě kdykoliv a jakkoliv často. Ani prvních 14 dní však lidé nejsou od kontrol uchráněni. V této době je pro změnu může neohlášeně navštívit jejich zaměstnavatel. A i tomu musí lidé kontrolu umožnit, nehledě na funkčnost zvonku či další komplikace.

Kdo k sobě domů nepustí úředníka, dostane pokutu až 20 000 Kč. Přijít můžou i ve 2 ráno

Jak navíc již dříve psaly Události247, v případě, že zaměstnavatel zjistí závažné porušení pravidel, může nemocnému hrozit i horší trest, než zmíněné krácení či odebrání neschopenky nebo pokuta. Zaměstnavatel mu totiž může také snížit či dokonce vůbec nevyplatit náhradní mzdu, kterou mu vyplácí v době jeho pracovní neschopnosti. A v krajním případě ho dokonce může i propustit z práce.  

Jsou podle vás kontroly OSSZ adekvátní, anebo příliš přísné? Napište nám, co si o pravidlech myslíte vy

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články