I zdánlivě neškodný nákup cukru se může proměnit v nepříjemnou zkušenost. Přesvědčil se o tom muž, který naletěl podvodníkům.
Nakupování na internetu má v oblibě mnoho Čechů. Čím dál častější jsou přitom nejen nákupy na e-shopech, ale také od prodejců na online bazarech a sociálních sítích. Ti, kteří také rádi touto cestou věci pořizují, by však měli být obezřetní. Za mnohými profily se totiž schovávají podvodníci, o čemž se nedávno přesvědčil i muž z Ivančicka, který takto chtěl koupit levný cukr.
Muž naletěl podvodníkovi
Jak píše web Novinky, muž na sociální síti narazil na lákavou nabídku cukru krystal. Prodejce jej nabízel za výhodnou cenu, čehož se muž rozhodl využít, a tak si ho objednal rovnou 100 kilogramů. Peníze pak dle domluvy poslal na účet inzerenta. Bohužel, slíbený cukr již nikdy nedostal, stejně tak jako vrácené peníze.
Podobnou zkušenost, jakou popsal zmíněný muž, má i žena, o níž v minulosti psaly Události247. Ta si na sociální síti pro změnu kupovala meruňky. I v tomto případě ji přivábila nízká cena – kilogram tohoto ovoce inzerent nabízel za pouhých 39 korun. Celý obchod však skončil fiaskem. Žena prodejci poslala více než 20 tisíc korun, meruňky však nedostala.
Podobné případy nejsou ojedinělé
Jak dále píše web Novinky, Policie před těmito podvody již na začátku letošního roku varovala. V poslední době jich totiž výrazně přibývá. Jen loni čeští policisté zaznamenali bezmála 20 tisíc kyberpodvodů. Zároveň, na pozoru by se měl mít skutečně každý. Některé triky podvodníků jsou totiž opravdu propracované a podlehnout jim je velmi snadné.
A co dělat pro to, aby lidé při nákupech na sociálních sítích podvodníkům nenaletěli, tak jako muž či žena z výše popsaných příběhů? Server dTest radí vždy si pečlivě prověřit prodejce. Leccos může napovědět jeho profil, předchozí aktivity na síti či hodnocení od jiných uživatelů. A výstražným signálem mohou být také různé nátlakové taktiky, jako když inzerent například tlačí k rychlému nákupu.