Kdo si udělá výlet do města, kde stráví méně než 12 hodin, zaplatí speciální daň. Bude se odvádět přímo státu

Některá evropská města bojují s nadměrným přívalem turistů. Některá z nich se proto rozhodla s tím něco udělat.

i Zdroj fotografie: Txllxt TxllxT/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Například italské Benátky zavedly poplatek ve výši pěti eur, tedy asi 126 korun, pro návštěvníky, kteří v tomto městě stráví jen několik hodin a nepřenocují v něm, jak psal web ČT24. Poplatek za vstup byl zaveden z důvodu enormně se zvyšujícího počtu jednodenních turistů, kteří městu nepřinášejí žádný užitek. Peníze z výběru budou většinově použity na úpravu a renovaci památek a veřejných prostranství.

 Turisté vadí místním obyvatelům

Víte od nás, že zatímco v Benátkách je zpoplatněna samotná návštěva centra města, jinde se zatím ubírají méně radikálním směrem, a to zpoplatněním oblíbených atrakcí. Například ve španělském městě Seville se chystají zpoplatnit vstup na náměstí Plaza de España. V tureckém Istanbulu od letošního roku zavedli poplatek 25 eur za návštěvu byzantského chrámu Hagia Sofia.

Češi na dovolené najednou začali dostávat obrovské pokuty. Tamní policie se s tím nemaže

iZdroj fotografie: Davide Mauro/ Creative Commons / CC-BY-SA
V některých zahraničních městech se platí speciální poplatky

Na velký příliv Turistů si stěžuje také Barcelona. Jak upozornil web iDnes, město proto plánuje zvýšit turistickou daň pro návštěvníky, kteří sem přijíždějí na výletních lodích a ve městě stráví méně než dvanáct hodin. Už v červnu starosta města Jaume Collboni oznámil, že na konci roku 2028 radnice již neobnoví žádné povolení majitelům bytů k pronájmu turistům. Úřad tak chce přispět k řešení nedostatku bytů ve městě a snížení cen bytových pronájmů.

Protestovalo se v několika velkých městech

Současná turistická daň je 7 eur, což je asi 180 korun na den. O kolik se město chystá sazbu zvýšit, starosta zatím neuvedl. Podle něj však již byly zadány studie. Právě pronájmy bytů turistům a také plavby, kdy se ve městě turisté nijak dlouho nezdrží, podle Collboniho způsobují městu, které se snaží o kvalitní cestovní ruch, největší problémy. Pokud se prý má rozhodnout mezi turisty, kteří ve městě využívají bydlení, a právem na bydlení, rozhodlo se upřednostnit to druhé.

Letos se na dovolené bude kontrolovat, zda jsme správně oblečení. Kdo bude mít špatnou obuv, či kraťasy, schytá pokutu 12 500 Kč

iZdroj fotografie: anagh/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řada turistických zemí má zavedla speciální poplatky a daně

V roce 2023 Španělsko, které má 47 milionů obyvatel, navštívilo rekordních 85,1 milionu zahraničních turistů. To je o 19 procent více než v roce 2022. Obyvatelům Barcelony to však vadí a nedávno například skandovali hesla jako „turisté jděte domů,“ píše dále iDnes. Někteří lidé si s sebou přinesli i vodní pistole, ze kterých začali na zahraniční návštěvníky usazené například na zahradách barů či restaurací stříkat vodu. Kromě Barcelony místní protestovali také v Malaze, Palma de Mallorce a na Kanárských ostrovech.

Setkali jste se někdy s podobnými výdaji na dovolené?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články