Až desítky tisíc korun jsou vybraní sběratelé ochotni zaplatit za rádoby obyčejnou skleněnou láhev. Pro ně má však obrovskou hodnotu.
Mezi časté sběratelské předměty patří mince či bankovky anebo třeba známky. Málokoho by ale napadlo, že někteří nadšenci shromažďují i staré prázdné skleněné láhve. Mnozí jsou přitom za ty opravdu vzácné ochotni dát i několik desítek tisíc korun, jak dokazuje nedávná dražba jedné z nich. Kdyby je někdo náhodou měl doma, může tak na jejich prodeji vydělat slušné peníze.
Některé láhve mají vysokou cenu
Mohlo by se zdát, že na prázdných láhvích není nic extra zajímavého. Opak je ale pravdou. Jak píše na svém webu Klub sběratelů kuriozit, sběratelé láhve dělí podle několika kritérií. Kromě druhu použití je rozlišují také třeba podle způsobu výroby. Obzvlášť ceněné bývají například staré láhve od punčů, jež jsou obvykle průhledné a mívají na sobě zajímavé geometrické, květinové a figurální dekory.
Žádané jsou pak rovněž pivní láhve, zejména ty staré hnědé litrové s erby. Jedna taková se letos v červnu v Česku dražila. Šlo o láhev z Chuchelského pivovaru, přičemž její vyvolávací cena byla jen několik set korun. Jak však píše web TN, nakonec se prodala za neuvěřitelných 71 500 korun.
Někteří nadšenci sbírají i další nezvyklé předměty
Nejen láhve lze zařadit do sekce poněkud netradičních sběratelských předmětů. Jak již dříve psaly Události247, někteří lidé shromažďují také třeba staré obaly od žiletek. Těch existují tisíce druhů, a to jak v Česku, tak v zahraničí. Jak pak dodává web Klub sběratelů kuriozit, nejrozsáhlejší sbírka těchto artefaktů, tedy čepelkových obalů, zahrnuje více než 30 tisíc kusů.
Server TN pak zmiňuje i další zajímavé sběratelské předměty. Příkladem jsou staré časopisy. Třeba sbírka týdeníků vydávaných Československou televizí se v minulosti prodala za více než 30 tisíc korun. A ceněné mohou být rovněž zachovalá vydání časopisů Čtyřlístek, Sedmička nebo ABC mladých techniků a přírodovědců, jak již dříve psaly Události247.